“Ushqimi nuk është i mirë, na japin 8£ në javë”, azilkërkuesit në Angli tregojnë jetesën në hotele 100£ nata: Mbërritëm me gomone

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 01.12.2022, 22:17

Azilkërkuesit në Mbretërinë e Bashkuar kanë zbuluar se kanë qëndruar në hotele 100 £ nata të financuara nga taksapaguesit për 15 muaj dhe se janë paguar me 5 £ në orë për punët që kanë kryer. Mediat britanike kanë zbuluar se me rritjen e numrit të azilantëve, shteti britanik po shpenzon 6.8 milionë paund në ditë për dhomat e hoteleve për emigrantët.

Një kurd i Irakut tha se ka qëndruar në një hotel me tre yje në juglindje të Londrës që nga vera e kaluar, ndërsa pret që kërkesa e tij të trajtohet nga Zyra e Brendshme. Ndërsa një burrë tjetër ka treguar se merr 8 £ në javë për nevojat javore.

Në një hotel me katër yje në Newcastle, një azilkërkues afgan tha se 'shumë njerëz' që bënin punë me para në dorë për 5 £ në orë sepse nuk lejohen të punojnë ligjërisht. Të tjerë thanë se ushqimi ishte aq i keq në hotele saqë ata detyroheshin të blinin vetë ushqime të tjera me paratë që të afërmit u dërgojnë. Aktualisht ka më shumë se 37,000 azilkërkues në hotele, ndërsa kostoja e akomodimit të afganëve në hotele është 1.2 milionë paund në ditë.

Ahmad Khaled, një 41-vjeçar irakian, tha:

Unë erdha nga Franca dhe kam qenë këtu për tre muaj që kur erdha këtu me një gomone. Kam ardhur nga Iraku dhe përmes Turqisë dhe Greqisë deri në Itali, pastaj Francë dhe Angli. Nuk kam asnjë dokument dhe as avokat. Stafi është i zemëruar dhe nuk respekton askënd. Por të gjithë e duan Anglinë kaq shumë këtu, Anglia i ndihmon të gjithë. Në Irak ka probleme dhe çdo ditë njerëzit vdesin.

Ndërkohë një burrë tjetër tha:

Jam këtu prej një viti e tre muaj. Unë nuk kam asgjë. Unë ha vetëm një herë në ditë në mëngjes dhe kaq. Ushqimi është shumë i keq. Por stafi në hotel është i mirë. Pas katër muajsh Home Office më dërgoi 8 £ në javë. Disa njerëz këtu kanë qenë më parë në Gjermani dhe thonë se u kanë dhënë 120 euro në javë. m Si mund të jetoni me vetëm 8 £ në javë? Nuk mund të blesh as një pije me to.

Alan Khdr, 22 vjeç, një kurd i Irakut, mbërriti në Britani me një gomone të vogël nga Franca një vit më parë dhe iu pranua kërkesa për të qëndruar brenda një muaji. Pavarësisht kësaj, ai ende jeton në hotelin në juglindje të Londrës. Ai thotë se po trajtohet mirë, por dëshiron të jetë në gjendje të studiojë dhe të mësojë anglisht.

Hoteli është shumë i mirë dhe dhomat janë shumë të këndshme. Më është dashur të largohem nga Kurdistani, sepse nuk është mirë dhe njerëzit vriten. Kam ecur për katër muaj për të arritur këtu nëpër Turqi, Bullgari, Serbi, Itali dhe Francë. Doja të shkoja në Dover dhe të vija këtu me një varkë. Ishte shumë e rrezikshme, sepse 30 deri në 40 njerëz u futën në një gomone dhe u deshën pesë orë. Kur mbërrita në Dover isha i lumtur sepse këtu është shumë bukur. Unë kam ushqim dhe më kanë dhënë një shtëpi dhe kam një dhomë të bukur.
Franca nuk është mirë, nuk është mirë. Më pëlqen Britania e Madhe, është e bukur, nuk më pëlqen Franca. Unë kam marrë azil dhe kam letërnjoftim por nuk kam pasaportë. Jam shumë, shumë i lumtur që më është dhënë sepse tani nuk ka asnjë rrezik. Tani jam këtu, dua të mësoj anglisht dhe dua të studioj dhe të punoj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit