Dëmet nga përmbytjet, nis “ping-pongu” i insitucioneve me fermerët e Krujës

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 30.11.2022, 16:21

Përmbytjet e ditëve të fundit nuk prekën vetëm Shkodrën por edhe disa qytete të tjera të Shqipërisë. Në Krujë lumi i Ishmit doli nga shtrati duke përmbytur hektarë të mbjella me prodhime bujqësore. Mbeturinat që nuk pastrohen në shtratin e këtij lumi, bëjnë që prurjet e ujit të vrshojnë në tokat bujqësore.

Edhe këtë herë fermerët pritet të mos marrin dëmshpërblime. Ndonëse ligji për dëmet nga përmbytjet parashikon që deri në 2% të dëmit ekonomik ta mbulojnë bashkitë, sërish ka disa nene të paregulluar të cilat nuk përcaktojnë vlerësimin e dëmeve.

Kompesimi për fermerët me ligjin aktual mund të kryhet në momentin që në zonën e përmbytur të shpallet gjendja e jashtëzakonshme, por që në Krujë nuk ka ndodhur.

“Erdhën nga bashkia, nga komuna, morën shënim, dhe ikën. Kemi 10 vite që përmbytemi dhe nuk marrim kompesim. Mua më janë dëmtuar hektarë me jonxhë. Ka dhe dhjetra fermerë si unë që janë përmbytur sipërfaqe të mëdha të mbjella. Sheti nuk ndërhynë që ne të kompesohemi”- thotë një prej banorëve të zonës.

Bashkitë e përmbytura ca herë që ka dëme në të mbjellat bujqësore, nisin të luajnë “ping-pong” me fermerët duke i deleguar ata në zyrat qendrore të shteti, ndërsa këto të fundit i rikthejnë të kërkojnë kompesim pranë bashkive. E njejta skemë është përdorur ndër vite edhe për përmbytjet në Fier, Berat, Lushje apo edhe në Vlorë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit