Sulmet e hakerave/ Prokuroria kërkoi arrest shtëpie, gjykata lë të lirë 5 punonjësit IT të DAP

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 30.11.2022, 12:38

Gjykata e Tiranës nuk e ka miratuar kërkesën për arrest shtëpie nga ana e Prokurorisë për 5 punonjës IT në Departamentin e Administratës Publike (DAP). Ndaj Rudina Llagami, Albi Gjeka, Altin Sallaku, Alketa Sulo dhe Igli Lubonja është lëshuar masa detyrim paraqitje.

Në seancën e sotme Prokuroria kërkoi arrest shtëpie për pesë punonjësit IT, por Gjykata ka vendosur ndryshe. Gjithsesi, më i rëndësishëm është fakti që Prokuroria i ka shtrirë hetimet në një shkallë shumë të ulët, duke lënë mënjanë fajtorët e mëdhenj.

Drejtuesit e lartë të institucioneve dhe vetë hakerat iranianë, që e kanë bërë këtë, nuk janë prekur fare nga hetimet. Siç dihet Prokuroria e Tiranës nuk është e specializuar për hetime mbi sulmet kibernetike dhe ky hetim i tyre është shumë i pjesshëm.

Më herët prokuroria kishte kërkuar informacion në 18 shtete, por në fund të vetmit fajtorë që janë gjetur, janë 5 punonjësit e IT, të cilët sigurisht kanë pjesën e tyre të fajit, por kur një shtet nuk ka infrastrukturën e duhur për t’i mbijetuar një sulmi kibernetik, përgjegjës direkt janë drejtuesit e lartë.

Siç dihet në dy sulme të njëpasnjëshme, hakerat iranianë kanë arritur të hyjnë në databazat shtetërore në internet dhe të marrin një numër të jashtëzakonshëm të dhënash. Thënë më qartë, ata kanë çdo informacion të mundshëm zyrtar të çdo personi të Republikës së Shqipërisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit