Ambasadorët e BE-së i thonë “po” liberalizimit të vizave për Kosovën, kur nis lëvizja e lirë

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 30.11.2022, 10:55

Dita që qytetarët e Kosovës do të udhëtojnë pa viza në Europë nuk është larg. Ditën e sotme ambasadorët e shteteve anëtare të BE-së ka arritur dakortësinë për të negociuar një rregullore për udhëtimin pa viza të atyre që kanë një pasaportë kosovare.

Hapi i radhës është nisja e negociatave me Parlamentin Europian. "Sot kemi bërë një hap të rëndësishëm drejt udhëtimit pa viza për Kosovën dhe tani shpresojmë të arrijmë shpejt një marrëveshje me Parlamentin Evropian për ta bërë realitet këtë premtim.

Liberalizimi i vizave është i mundur falë përpjekjeve të Kosovës për të forcuar kontrollet kufitare, menaxhimin e migracionit dhe sigurinë dhe besojmë se ky bashkëpunim i mirë do të intensifikohet në të ardhmen", tha ministri i Jashtëm çek, Jan Lipavsky.

Sipas KE, projektrregullat do t'u mundësonin mbajtësve të pasaportave të Kosovës të udhëtojnë në vendet e BE pa viza për një periudhë prej 90 ditësh brenda çdo periudhe 180 ditore.

Sipas qëndrimit të Këshillit, përjashtimi nga kërkesa për vizë do të zbatohet nga data e fillimit të funksionimit të sistemit europian të informacionit dhe autorizimit të udhëtimit (ETIAS), që është parashikuar të aktivizohet më 1 nëntor 2023 dhe në çdo rast jo më vonë se 1 janari 2024.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit