Persona të paidentifikuar tentuan të vjedhin kokainën në Fier, Çervanaku reklamonte “plehun kolumbian”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 29.11.2022, 20:18

Pak ditë më parë në fshatin Frakull, Fier u zbulua një shtëpi e cila ishte përshtatur për përpunimin e kokainës së ardhur direkt nga Kolumbia.

430 kg kokainë brenda 600 thasëve me pleh kimik që kishin ardhur nga Kolumbia u zbuluan brenda shtëpisë së ish-kryetarit të komunës Frakull, Viktor Çervanaku.

TCH ka mësuar se në muajin nëntor, persona ende të paidentifikuar kanë sulmuar shtëpinë e Çervanakut që të grabisnin mallin që fshihej aty. Nga përgjimet është zbuluar se dikush ka dëmtuar bravën e portës së shtëpisë. Familja Çervanaku ka reaguar duke qëlluar me armë në ajër për të treguar se ishin të armatosur.

Ndërkohë bosat e krimit në Fier ishin në dijeni të ngarkesës dhe kishin nisur diskutimet për tregun e jashtëm. Edhe Viktor Çervanaku i cili po përgatitej për zgjedhjet e ardhshme lokale është përfshirë në këto diskutime. Ai thuhet se është takuar me eksponentë të njohur për "t'iu reklamuar" plehun e mirë që kishte ardhur nga Kolumbia.

Ndërkohë bëhet e ditur se thasët me kokainë kanë ardhur që në shtator nga Mali i Zi por kanë qëndruar në oborrin e shtëpisë së Çernavakut pasi mungonte eksperti kolumbian. Ai mbërriti në nëntor në Shqipëri dhe vonesa e tij u bë shkak për dështimin e punës që do sillte miliona euro fitime.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit