Kryetari i Ohrit: Do ta dekorojmë qytetin pavarësisht vendimeve të qeverisë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 29.11.2022, 18:37

Kriza energjetike ka rënduar punën e komunave. Kur po afrohen festat e fundvitit nuk dihet ende se çfarë vendimi do të sillet për dekorimet e qyteteve. Por një gjë është e sigurt se Ohri do të dekorohet pavarësisht vendimeve të qeverisë, tha Kirill Pecakov kryetar i kësaj komune.

“Po plani është të dekorohet, Ohri është vend turistik, qytet turistik”, deklaroi Kirill Pecakov-kryetar i Komunës Së Ohrit.

Ai tha se Ohri nuk është si çdo qytet tjetër, por është qendër turistike dhe nuk do ta respektojë vendimin e qeverisë nëse ndalon dekorimet .

“Po e përsëris, Ohri është qendër turistike dhe shpresoj që vendimet e tyre që i sjellin sot për në mbrëmje dhe të lidhura me krizën energjetike duhet të fillojnë ata t’i respektojnë, por sërish do të them Ohri është qendër turistike të cilin do ta vizitojnë një numër i madh turistësh dhe gjithsesi nuk do të duroj”- tha deklaroi Kirill Pecakov-Kryetar i Komunës Së Ohrit.

Por a do ta bëjë të njëjtën gjë edhe Ramiz Merko, kryetar i Komunës së Strugës, pasi që edhe Struga është qytet turistik.

“Dekorimi i qytetit do të realizohet me dekore të viteve të mëparshme dhe me një buxhet më modest (i cili do të votohet në seancën e radhës së këshillit komunal).

Do të dekorohet pjesa qendrore e qytetit duke përfshirë edhe urën kryesore të Drinit të Zi”- thanë nga Komuna e Strugës.

Kujtojmë se viteve të fundit shumë komuna kanë hequr dorë nga zbukurimet e qyteteve për festat e fundvitit me qëllim që ato mjete tua dedikojnë familjeve të rrezikuara sociale. Ndërsa tani për tani për shkak të krizës energjetike nuk është sjellë ende një vendim nëse do tu lejohet komunave të zbukurojnë qytetet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit