Kërcënimi/ Lojtarëve të Iranit u torturohen familjet nëse nuk këndojnë himnin sot ndaj SHBA-së

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 29.11.2022, 11:27

Futbollistët e Iranit janë përballur ditët e fundit më një kërcënim. “CNN” raporton se ata janë paralajmëruar nga qeveria e vendit të tyre që në rast se nuk këndojnë himnin e Iranit në ndeshjen e sotme ndaj SHBA-së, familjarët e tyre do të arrestohen dhe do të torturohen.

Lojtarët iranianë nuk e kënduan himnin në ndeshjen ndaj Anglisë, e para e tyre në Katar 2022 dhe menjëherë pas kësaj ata u thirrën në një takim urgjent me anëtarët e Korpusit të Gardës Revolucionare të Iranit.

Në këtë takim atyre u është thënë se familjet e tyre do të dhunoheshin dhe torturoheshin në rast se nuk këndonin himnin kombëtar ose bënin veprime të tjera në mbështetje të protestave që po ndodhin në kryeqytetin Teheran prej muajsh.

Ndaj Uellsit, futbollistët e Iranit e kënduan himnin. Qeveria e Iranit ka dërguar në Katar oficerë të Gardës Revolucionare për të vëzhguar çdo lëvizje të lojtarëve iranianë, të cilët nuk lejohen të dalin jashtë hotelit për të takuar ndonjë të huaj. Kjo vlen edhe për futbollistët që luajnë në Evropë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit