Belgët zbardhin vrasjen e Arjan Spahiut, zbulohet kush ishte porositësi dhe ekzekutorët

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.11.2022, 14:10

Autoritetet belge kanë arritur të arritur të zbardhin vrasjen e 38-vjeçarit Arjan (Ardit) Spahiu, ngjarje e ndodhur më 27 nëntor të vitit 2020 në Molenbek, Belgjikë.

Sipas BW, Franc Çopja me origjinë nga Elbasani por që prej vitesh jeton në Dubai akuzohet nga prokurorët belgë si porositës i krimit. Shkak për këtë ngjarje të rëndë është larja e hesapeve, pasi grupi Çopja kishte përplasje me kreun e klanit kundërshtar të drejtuar nga Erjon Alibej.

Ndërkohë Florenc Meçe alias Gega dhe Elvis Murati akuzohen nga belgët si ekzekutorë. Dy personat në fjalë janë arrestuar në Spanjë dhe Gjermani por ekstradimi i tyre drejt Belgjikës ende nuk është bërë.

Përplasja me grupeve kriminale Alibej dhe Çopja nisi vite më parë me humbjen e një sasi prej 50 kg kokainë ne Britaninë e Madhe dhe dhunimin e një të riu atje, pasi dyshohej se e kishte grabitur drogën.

Kujtojmë se Erion Alibeaj mori drejtimin e grupit kriminal pas vrasjes ë vëllait të tij Endrit Alibej, i njohur me nofkën “Tarzani”, xhaxhait Arben Dylgjeri dhe një shtetasi turk në masakrën e Bradasheshit, dhjetorin e 2018. Spahiu i njohur ndryshe si "Arjani i Vogël" ishte kunati i Alibeajt dhe përveçse kishte rolin e financierit ai kishte marrë përsipër edhe hetimet mbi atentatin e Bradasheshit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit