Flet i riu shqiptar që përplasi për vdekje të renë greke: Kërkoj falje, nuk është koha për justifikime

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 28.11.2022, 11:44

I riu shqiptar që përplasi 21-vjeçaren greke në Selanik ka dalë përpara gjykatës paraditen e sotme për të treguar pretendimet dhe kërkesat e tij. Mediat greke shprehen se ai ka kërkuar falje dhe raportojnë gjithashtu se ka qëndruar vetëm pesë minuta në zyrën e hetimit.

“Ngushëllime të përzemërta familjes. Nuk është momenti që unë të jap justifikime”, është shprehur i riu shqiptar, i cili ka depozituar edhe një memorandum me kërkesat e tij.

Ai akuzohet për veprën penale të drejtimit të rrezikshëm të automjetit me pasojë vdekjen, si dhe për braktisjen e një aksidenti trafiku dhe drejtimin e automjetit pa patentë përkatëse, teksa rrezikon burgim deri në 15 vjet.

Gjithashtu atij i është dorëzuar edhe vendimi për dëbim nga vendi, pasi u konstatua se banonte në mënyrë të paligjshme në vend, pa leje qëndrimi. Vendimi do të hyjë në fuqi pas gjykimit të çështjes, pasi mbi të, të rëndojë masa e paraburgimit.

E reja greke u shtrua me plagë të rënda në Repartin e Mjekimit Intensiv të spitalit Papageorgiou, por nuk arriti të mbijetojë. Prindërit vendosën t’i dhuronin organet e saj. Mamaja e saj shpjegon edhe marrjen e këtij vendimi.

“Dhurimi i organeve ishte vullneti i vajzës sime, e kishte shprehur vetë gjatë diskutimeve në familje. Emmanuela ishte një fëmijë mrekulli dhe kur u largua donte të bënte mrekullinë e saj, të jepte jetë”, shpjegon mamaja mes pikëllimit për humbjen e së bijës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit