Shqiptarët matanë kufirit nuk i harrojnë zakonet, nisen drejt Tiranës për festën e Pavarësisë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.11.2022, 09:49

Si çdo vit tjetër vëllezërit tanë shqiptarë matanë kufirit janë nisur drejt Shqipërisë për të festuar Pavarësinë e vendit.

Shqiptarë të shumtë nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë nisur që prej orëve të para të mëngjesit drejt pikave kufitare për të shmangur trafikun dhe vonesat. Duke folur për mediat ata kanë treguar se e ka traditë që festat e nëntorit t'i festojnë gjithmonë në Shqipëri.

Mes të tjerash ata urojnë që trevat të bashkohen njëherë e mirë dhe festat t'i festojmë të gjithë bashkë.

Prej Shkupit jemi nisur për Tiranë. E kemi pasur si traditë që prej 100 vjetorit të 2021-tës, na ka mbetur si traditë që çdo vit të vijmë ta festojmë në Tiranë, edhe 17 shkurtin në Prishtinë. Uroj që shqiptarët sa më shumë të bashkohen dhe të përparojnë. Në të ardhmen uroj që të bashkohemi si me kufij politikë si pa to, gjithsesi bashkimi është kryesorja.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit