Të rinjtë nuk dinë si votohet në zgjedhjet lokale!

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 27.11.2022, 08:08

Të rinjtë shqiptarë nuk janë të informuar se si votohet në zgjedhjet lokale. Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania se sa fletë votimi ka në zgjedhjet lokale, ata që janë përgjigjur ‘nuk e di’ janë më shumë të rinj.

Grupmosha 18-24 vjeç zënë 56.7% të kësaj kategorie, edhe pse kanë të drejtë vote. Ka një diferencë të madhe prej 34,4% mes grupmoshës 18-24 vjeç, që zë vendin më të madh dhe grupmoshës pasuese 25-34 vjeç.
Ndërsa kurba e grupmoshës e atyre që nuk e dinë se sa fletë votimi ka vjen në zbritje kur mosha rritet, diferencë bën vetëm grupmosha 65-75 vjeç e cila zë 20.3% por sërish një shifër shumë më e ulët krahasuar me të rinjtë.

Por të rinjtë janë të painformuar edhe për ata që vendosin për buxhetin vjetor të Bashkisë. Në listën e atyre që janë përgjigjur nuk e di, 44.9% i përkasin grupmoshës 18-24 vjeç pasuar nga grupmosha 35-44 vjeç me 33.7%.

Edhe kur vjen fjala tek ata që vendosin për taksat dhe tarifat, sërish janë të rinjtë ata që janë më pak të informuar. Nga ata që janë përgjigjur nuk e di, grupmosha 18-24 vjeç zë 45.9%, pasuar nga grupmosha 45-54 vjeç me 32.3%, një diferencë prej 13.6%. Ndërsa kurba në vijim vjen vetëm në zbritje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit