Pas humbjes së Uellsit ndaj Iranit, ndërron jetë tifozi uellsian

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.11.2022, 01:14

Një tifoz i Uellsit që udhëtoi në Katar për Kupën e Botës ka vdekur.

Kevin Davies, nga Pembrokeshire, u sëmur pasi bëri udhëtimin 3300 milje në vendin e Lindjes së Mesme me djalin dhe miqtë e tij për të parë Kombëtaren e Uellsit. 62-vjeçari raportohet se është dërguar me urgjencë në Spitalin e Përgjithshëm Hamad, në Doha, pas ndeshjes së Uellsit kundër Iranit, ku më pas vdiq.

Mësohet se Davies nuk ishte në stadium kur Uellsi humbi 2-0 ndaj Iranit, por në vend të kësaj ai qëndroi në banesën e tij.

Familja dhe miqtë e tij po ndihmohen nga grupi i tifozëve të Shoqatës së Mbështetësit të Futbollit Cymru, si dhe zyrtarë të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar në Doha.

Ambasada Britanike, autoritetet e Katarit dhe Shoqata e Futbollit të Uellsit (FAW), si dhe kompania e udhëtimeve Wonky Sheep, thuhet se po ndihmojnë djalin e Davies që të bëjë të gjitha përgatitjet e nevojshme dhe të kthehet në shtëpinë e tij.

Zyrtarët besojnë se më shumë se 2,500 mbështetës të Uellsit kanë bërë udhëtimin në Katar për turneun.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit