Skeleti i një dore ‘të çuditshme’ gjendet në plazhin brazilian

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.11.2022, 00:06

Një skelet dore është zbuluar këtë javë në Brazil nga një çift që ishte në plazh.

Leticia Gomes Santiago dhe i dashuri i saj Devanir Souza po bënin një shëtitje në plazh kur u përplasën me skeletin në rërë. Dyshja filmuan dorën e gjetur në rërën e Ilha Comprida, shteti São Paulo, Brazil duke vënë në dukje se sa “e madhe” ishte. Santiago tha:

Ne mendojmë se nuk është njerëzore për shkak të madhësisë dhe sasisë së eshtrave. Çfarë mund të jetë?

Eric Comin, një biolog detar thotë se dora e frikshme ndoshta i përket një cetace, një grup gjitarësh detarë që përfshin delfinët dhe balenat duke marrë parasysh edhe përmasat.

Ai tha nevojitet më shumë testime për të përcaktuar saktësisht se cilës krijesë të detit i përkiste skeleti misterioz megjithëse ai është i bindur se ndoshta është një delfin.

Bazuar vetëm në imazhet që ai ka parë dhe shkallës së dekompozimit, biologu se gjitari ka shumë të ngjarë të kishte vdekur në ujë 18 muaj më parë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit