Tirana is flooded by water, Veliaj makes a tender of millions of lek for the purchase of passive boxes

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 26.11.2022, 21:07

Recently Joq Albania has been "flooded" by thousands of messages from citizens from Tirana regarding water flooding in various neighborhoods as a result of the rain. One of the problematic neighborhoods has been Don Bosco, where citizens have suffered a lot to enter or leave their homes.

And yet Lal Propaganda, the current mayor of Tirana, does not even think of taking action. This is clearly seen as every time it rains, the area of ​​Don Bosco turns into a veritable sea. But instead of taking measures to solve the problem, it seems that Veliaj has his mind focused on how to swallow millions through the tenders that his institution organizes every day.

The irony is that Lal Propaganda, instead of spending money to protect the residents of Tirana from the flood, spends his taxpayers' money to buy passive boxes and cabs. It is about the tender with reference number REF-47115-10-24-2022 and with the object "Purchase of audiovisual equipment for the needs of Ten Youth Center".

The limit fund of the procedure is 2,416,664 new ALL without VAT or about 30 million old ALL with VAT. Browsing the relevant documentation of the tender, it can be seen that with this money, audio-visual equipment such as passive boxes, cables, stage lights, microphones, etc. will be purchased.

So instead of solving the problems of the residents, Veliaj has a party mind. The winner of this tender was declared the FREDI ELECTRONIC company owned by Alfred Kasmi with the offer of 2,373,000 new ALL without VAT or about 28 million old ALL with VAT. This value turns out to be 98.2% of the limit fund, raising doubts that we are dealing with a predetermined winner.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit