ARRSH’s barber “cuts with scissors” 12 million euros, declares as winner the company that offered 600 million lek more

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 26.11.2022, 20:55

The Albanian Road Authority is "lucky" to have at its head a person named Evis Berberi. Because otherwise it wouldn't make any sense for someone else to "cut with scissors" millions of euros in tenders and not have the "right" last name. It seems that Evis is a real "barber" to "shave" the tax money of Albanians.

We say this because recently this gentleman, through the institution he leads, gave a full 12 million euros with VAT in a tender where others offered 600 million lek less than the winner, and yet they were not taken into consideration.

It is about the tender with reference number REF-42844-09-21-2022 and with the object "Systematization and revitalization of the escarpments in Plani Bardhë". By consulting the tender documentation, it is learned that the revitalization and systematization of the escarpments includes the road axis Ura e Vashë – Qafë Buall, which lies in the Central Mountainous Region of Albania.

This road segment runs along and on the northern slope of the Mat river valley. The village of Plan i Bardhë is also located in the Mat river valley, from which the road segment got its name. The limit fund of this procedure is 1,170,234,457 new ALL without VAT or about 12 million euros with VAT.

It is seen that 6 operators or combinations of operators have been submitted to the competition. Among these winners, the merger of the operators SELAMI LLC + COMPANY RIVIERA 2008 + GARDEN LINE was announced for the offer of 1,146,500,000 new leks without VAT or about 12 million euros including VAT.

But comparing the offers of all participants, it turns out that someone else gave a cheaper offer, even with a scary difference of over 600 million old leks with VAT less than the winner.

Surprisingly, this low offer was not taken into consideration by Berberi, who apparently continued calmly to "cut with scissors" the money of the Albanians. On the other hand, the winning value is almost 98% of the limit fund, raising strong doubts that we are dealing with a predetermined winner from the beginning.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit