After the “Taulantia” promenade was flooded, the Water Supply of Durrës spends 82 million for computer programs

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 26.11.2022, 20:02

Just a few days ago we told you about a scandalous event that happened in Durrës. The promenade "Taulantia" was flooded by water whose source is unknown and how it ended up there.

We remind you that 2.8 million euros were spent for its reconstruction only 3 years ago. But surprisingly, it is not known where these millions have actually ended up, since the works really seem to be of poor quality.

The video we showed you a few days ago clearly shows this. But instead of the Durrës Municipality and the water supply of this city taking measures and fixing the problems, they spend over 80 million old lek on computer programs. Absurd or not?

It is about the tender with reference number REF-45190-10-11-2022 and with the object "Software improvement and maintenance services". The limit fund of this tender organized by SH.A Ujesjellës Kanalizime Durrës is 7,000,000 new lek without VAT or about 84 million old lek with VAT.

Browsing the documentation of this tender, it is seen that from the beginning there are some suspicious elements. First, we are dealing with a lack of competition, since only two contestants participated in the tender, where the one who won the highest value was declared the winner.

It is about the company A-T-D – ALBANIAN TECHNOLOGY DISTRIBUTION owned by Nursen Metuli. This company won for the offer 6,900,000 new lek without VAT or about 82 million old lek with VAT. By comparing the figures with the limit fund, it turns out that the winner has offered a value almost 100% equal to the limit fund, increasing the suspicion that we are dealing with a predetermined winner.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit