E papritur/ Spanja kthen mbajtjen e maskës me detyrim, ç’po ndodh me Covid-19?

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 26.11.2022, 16:04

E besoni dot? Spanja do të rikthejë vendosjen e maskës me detyrim për qytetarët që do të përdorin shërbimin e transportit publik. Autoritetet spanjolle kanë vendosur të mbajnë në fuqi vendimin e vendosjes së maskës deri në muajn mars të vitit 2023.

Kjo do të thotë të gjithë personat, përfshirë të huajt që vizitojnë Spanjën, do të duhet të mbajnë maskë në fytyrë kur hyjnë në autobusë, trena, metro, taksi dhe aeroplanë.

Vendimi për të vazhduar mbajtjen në fuqi të kërkesës për maska ​​erdhi pasi autoritetet vlerësuan situatën aktuale dhe arritën në përfundimin se nuk është koha e duhur për të hequr një kërkesë të tillë, veçanërisht tani që po afrohen muajt më të ftohtë.

Ndonëse në Spanjë janë vaksinuar 86% e popullësisë me dozat e plota dhe 68% me një dozë të vaksinave, sërish autoritetet kërkojnë që maska të vihet me detyrim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit