Vrasja e biznesmenit Momçilo Gjurishiç, policia e Malit të Zi gjen autorët: Janë shqiptarë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 26.11.2022, 12:49

Momçilo Bar Gjurishiçit 69 vjeç, është biznesmeni i cili u ekzekutua në lokalin e tij në Ulqin më 4 qershor të vitit të kaluar.

Rasti i është dorëzuar organeve kompetente gjyqësore të Shqipërisë për veprime të mëtejshme, ka thënë për “Vijesti” Prokuroria e Lartë e Shtetit.

“Në Prokurorinë e Lartë të Shtetit në Podgoricë, është ngritur rasti kundër dy shtetasve shqiptarë, PV dhe LD , për veprën penale të vrasjes së rëndë të kryer më 04.06.2021 në Ulqin, gjatë së cilës M. Gj është privuar nga jeta. Me atë rast janë ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme dhe janë marrë provat, pas së cilës me ndihmën juridike ndërkombëtare ndjekja penale ndaj personave të përmendur iu ka kaluar organeve kompetente gjyqësore të Republikës së Shqipërisë”, thuhet në përgjigjen e VDT-së. të nënshkruar nga drejtuesja dhe zëdhënësja e atij institucioni, Lepa Medenica .
Katër muaj pas vrasjes së rëndë të Gjurishiçit, oficerët e Sektorit të Kundër Krimit së bashku me kolegët e tyre nga Qendra e Sigurimit të Tivarit kanë bërë kallëzim penal ndaj dy shtetasve shqiptarë , Vinscek Piroli (34) dhe Dorjan Lala (35). i dyshuar për kryerjen e kësaj vepre të krimit të rëndë.

Drejtoria e Policisë tha në atë kohë se sendet e gjetura janë përdorur në vrasje, se është zbuluar drejtimi i arratisjes së të dyshuarve dhe se autorët janë identifikuar gjatë zbulimit dhe se kolegët e tyre nga Shqipëria, pasi kanë kontrolluar përjashtuan provat, konfirmuan dyshimet e tyre. U konstatua se autori i drejtpërdrejtë i vrasjes ishte Vinscek Piroli.

Sipas informacioneve jozyrtare të “Vijesti”, vrasja e Gjurishiçit lidhet me vrasjen e kosovares Beça Likaj në mars të vitit 2017 në Ulqin, për të cilën u dënua djali i Momçilit, Savo .

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit