Veliaj “ignores” Brataj, opens a tender for an ambulance at the Artificial Lake, admitting that Skenderi’s emergency is delayed

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 25.11.2022, 22:22

That the ambulances of the National Emergency Medical Center are delayed almost every time the people have an emergency, this is already known by everyone.

There are even hundreds of complaints received by Joq Albania regarding the problem of emergency arrival delays, thus showing the scandalous management of this service by the current leader Skënder Brataj.

But it seems that this has been accepted "de facto" by Veliaj himself, as he has organized a tender of a full 60 million old ALL with VAT to buy or rent an ambulance that will stand near the Artificial Lake Park.

It is quite interesting a phrase in the tender documentation where it is written in black and white that one of the main reasons for deploying the ambulance is precisely "reducing the delay in response time to emergencies".

In other words, Brataj is not capable at bringing the ambulances near the Lake Park in time in case of emergency, therefore Veliaj is forced to spend the taxes of the capital city to buy or rent an ambulance.

Of course, it is clear that Veliaj is using this opportunity quite well to "suck" 60 million ALL from the tender he organized. It is about the procedure with reference number REF-45375-10-11-2022 and with the object "Polyemergencies Monitoring and Management Service" with a limit fund of 5,416,667 new ALL without VAT or about 65 million old ALL including VAT.

In addition to placing the ambulance, the tender also provides for the installation of several cameras, audio systems with boxes, and the management of these services through an operating room.

The winner of the tender was declared the company ROGAT SECURITY owned by Begator Mane, with the offer of 5,148,900 new ALL without VAT or about 60 million old ALL with VAT. This figure is as much as 95% of the tender's limit fund, raising doubts that we are dealing with a predetermined winner.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit