Tifozja më seksi në Kupën e Botës rrezikon burgun, kroatja s’pyet për rregulla

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.11.2022, 12:33

Një modele kroate e cilësuar si tifozja më seksi e Kupës së Botës FIFA 2022 e ka çuar patriotizmin e saj në nivele paksa të rrezikshme pasi veshjet e saj në stadiume dhe në Katar janë cilësuar si të papërshtatshme.

Ish-missi i Kroacisë, Ivana Knoll është tifoze e zjarrtë e kroatëve dhe duke ditur se ata marrin pjesë këtë vit në Katar nuk kishte si të mungonte edhe ajo për t'i mbështetur. Teksa po shkonte në stadiumin Al-Bayat për ndeshjen kundër Marokut, bukuroshja kroate veshi një fustan të kuq me të bardhë dhe me kapuç për të treguar patriotizmin e saj. Por sikur të mos mjaftonte kjo, ajo ka bërë "pasarela" përgjatë një rruge në Katar e veshur me bikini tepër minimaliste.

Postimet tepër të bukura të tifozes kroate për Instagram nuk janë pritur mirë nga vendasit e Katarit pasi ajo tani mund të përballet me burg në bazë të ligjeve dhe rregullave katariane.

Vizitorët (burrat dhe gratë) duhet të tregojnë respekt për kulturën vendase duke shmangur veshjet e tepërta në publik. Përgjithësisht rekomandohet që burrat dhe gratë të sigurojnë që shpatullat dhe gjunjët e tyre të jenë të mbuluara.

Në disa prej postimeve të Knoll u përmend edhe FIFA, pasi ka përsëritur shpeshherë rregullat strikte të Katarit në lidhje me veshjet Ka gjoba të larta dhe madje edhe dënime me burg për tifozët që nuk respketojnë rregullat në Katar. Gratë jo-katarase nuk duhet të veshin abaya(veshje arabe), por fustanet e tyre duhet të mbulojnë pjesën e mesme dhe shpatullat e tyre. Përveç kësaj, grave që udhëtojnë në kombin arab u ndalohet të veshin rroba të ngushta ose të tregojnë dekoltenë e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit