Katari nuk lejon tifozët me veshje arabe të pijnë alkool: Është fyese për Islamin

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.11.2022, 21:36

Tifozëve të futbollit në Katar, të veshur me petka(veshje tradicionale arabe) dhe mbulesë koke iu është ndaluar hyrja në baret që shërbejnë alkool për shkak të frikës se ai ofendon vendasit dhe fyen Islamin.

Stafi i sigurisë në një bar të Dohas u ka thënë tifozëve se nuk mund të hyjnë të veshur me veshje tradicionale arabe për të pirë një birrë pasi është fyese për besimin e tyre. Disponueshmëria e alkoolit është rreptësisht e kufizuar në vendin mysliman, por ai shërbehet në bare të vendosura në hotele me katër ose pesë yje, të cilat kanë tërhequr një numër të madh të tifozëve të futbollit.

Ankle-length robes, known as thawbs have become popular amongst those attending the World Cup who often wear them with a ghutra, traditional Arabic headdress. The clothing is being widely sold in the team colours of the 32 nations playing at the tournament. Pictured: Croatia fans wearing the traditional Arabic dress in the colours of their football team

Rrobat e gjata deri në kyçin e këmbës janë bërë të njohura në mesin e atyre që marrin pjesë në Kupën e Botës pasi po shiten gjerësisht në ngjyrat e ekipeve të 32 kombeve që luajnë në turne.

Tifozi i Portugalisë, Frederico Ferraz, 43 vjeç u urdhërua të hiqte veshjen tradicionale arabe që kishte veshur teksa po përpiqej të hynte në barin për të pirë alkool. Ai i tha:

Portugal fan Frederico Ferraz, 43 was ordered to take off the traditional Arabic dress he was wearing as he attempted to enter The Red Lion

Kjo më ka ndodhur shumë herë dhe po më mërzit pak. Stafi i sigurisë na thotë se Katari e konsideron fyese, sepse kjo veshje duhet të vishet vetëm për lutje dhe se është ekskluzive për myslimanët. Nuk po përpiqem të ofendoj askënd. Unë thjesht po përpiqem të tregoj vlerësimin tim për kulturën e Katarit dhe atë myslimane. Është e pakuptimtë të më kërkosh të heq mantelin.

Ferraz tha se ai vendosi të pinte disa birra përpara se të shkonte në ndeshjen e Portugalisë kundër Ganës. Ai shoqërohej nga miku i tij George Franco, 51 vjeç, i cili gjithashtu ishte i veshur me veshje tradicionale arabe dhe gjithashtu i tha se do t'i duhej ta hiqte nëse donte të shkonte në lokal.

Qatar Gears Up for FIFA World Cup Qatar 2022™ Final Draw on 1 April

Ne menduam se do të ishte diçka e këndshme për të festuar kulturën e Katarit duke veshur veshjet e tyre tradicionale. Ne nuk duam të mërzitim askënd, kështu që kur siguria na kërkon ta heqim atë, ne e bëjmë.

Por disa katarianë mbështetën veprimet e stafit të sigurisë dhe thanë se tifozët vizitorë nuk duhet të pinë alkool ndërsa veshin veshjet e tyre tradicionale.

Ndërsa ne mirëpresim njerëzit që përpiqen të vlerësojnë kulturën tonë, e shoh fyese që ata veshin veshjen tonë tradicionale dhe pinë alkool. Nuk duhet lejuar.

Qatar World Cup organizers paying fans to spread 'positive messages'

Hrvatska - Twitter Search / Twitter

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit