Dikur përfaqësues i PS-së dhe sot drejtor i Veliajt, kush është Viktor Cerveniku?

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 24.11.2022, 20:48

Viktor Cerveniku është pronari i shtëpisë ku dyshohet se përpunohej kokania e ardhur nga Kolumbia. Ai ka qenë përfaqësues i Partisë Socialiste duke mbajtur postin e kryetarit të Komunës Frakull. Ai shfaqet në një video duke kritikuar edhe vetë kryeministrin Rama në vitin 2015.

“Çfarë lesh taksash kërkon o pallosh, njerëzit po vdesin për bukë misri. Ne kryetarët e komunave nuk na pje*dh më njeri. E dëgjuat çfarë tha ai me mjekër sa u bë kryeministër? Fjalët nga më të bukurat. Sa u bë kryeminisër na vuri petën të tërve ne” – thoshte Cerveniku në mbledhjen e këshillit bashkiak.

Sot Viktor Cerveniku thuhet se është pozicionuar si drejtor në Bashkinë e Tiranës i punësuar nga Erion Veliaj. Në vitin 2007, Cerveniku përfitoi nga amnistia e qeverisë për fshehjen e pasurisë. Në vitin 2008, Cerveniku u largua nga Partia SocialDemokrate dhe u përfshi në radhët e LSI-së së drejtuar nga Ilir Meta. Po në vitin 2008 drejt tij është qëlluar me armë gjahu për një konflikt pronësie por ka shpëtuar pa u lënduar. Në vitin 2010 ai është kapur nga policia teksa qarkullonte me një mjet të trafikuar. Mjeti fillimisht u bllokua por u lirua më pas.

Si duket Viktor Cerveniku ka pasur një të shkuar jo aq të qetë sin ë postet drejuese por edhe në ndërrimin e partive. Në shtëpinë e tij u gjetën afro 400 kg drogë për të cilën ritet të ketë të tjera detaje mbi ngjarjen.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit