Gino 22-vjeç shpallet qeni më i vjetër në botë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.11.2022, 23:50

Qeni i quajtur Gino, 22 vjeç, është emëruar zyrtarisht si "qeni më i vjetër që jeton" nga Rekordet Botërore Guinness.

Gino lindi më 24 shtator 2000 dhe u adoptua në vitin 2002 nga Alex Wolf nga Shoqëria Humane e Kolorados në Boulder Valley. Wolf ka treguar se për jetëgjatësinë e qenit të tij ka ndikuar një diete e shëndetshme, e ekuilibruar, kujdesi veterinar dhe dëshira e tij për jetën.

Unë i jap atij të gjithë meritën. Ai ka marrë shumë dashuri dhe mendoj se ai është thjesht një qen i fortë. Ai ka qenë atje në çdo hap të jetës time. Jam shumë i lumtur që e kemi marrë atë. Ai është më i miri. Kur ishte më i ri, i pëlqente të eksploronte oborrin e madh të shtëpisë së prindërve të mi me qentë tanë të tjerë në Manhattan Beach, të bënte shëtitje në Venecia, të bënte shëtitje përgjatë bregut duke dëgjuar muzikë me kokën nga dritarja ose duke vrapuar.

Wolf tha se qeni i tij i jep vetëm lumturi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit