OKB nxjerr shifrat: 45,000 gra dhe vajza janë vrarë nga një anëtar i familjes në 2021

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.11.2022, 19:20

Një raporti i ri i OKB-së ka zbuluar se më shumë se pesë gra dhe vajza janë vrarë çdo orë nga një anëtar i familjes në vitin 2021. Në raportin e publikuar ditën e sotme thuhet se 45,000 gra dhe vajza më shumë se gjysma (56%) e 81,100 të vrarëve vitin e kaluar në mbarë botën u vranë nga bashkëshorti, partneri ose të afërmit e tyre.

UN Women dhe Zyra e OKB-së për Drogën dhe Krimin thanë se shifrat ishin “shqetësuese të larta”, por numri i vërtetë i femicideve ku gratë vriten për shkak të gjinisë së tyre ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë. Afërsisht katër në 10 vdekje në vitin 2021 nuk u llogaritën si femicide sepse nuk kishte të dhëna të mjaftueshme.

Vitin e kaluar, numri më i lartë i femicideve nga të afërmit ishte në Azi, me 17,800 vdekje. Megjithatë, hulumtimi tregoi se gratë dhe vajzat në Afrikë ishin më të rrezikuara për t'u vrarë nga anëtarët e familjes. Fillimi i pandemisë Covid në vitin 2020 përkoi me një rritje të konsiderueshme të femicideve në Amerikën e Veriut dhe Evropën perëndimore dhe jugore, sipas hulumtimit. Të dhënat nga 25 vende në Evropë dhe Amerikë tregojnë se rritjet ishin kryesisht për shkak të vrasjeve të kryera nga anëtarë të familjes, përveç burrave dhe partnerëve.

Ghada Waly, drejtoreshë ekzekutive e Zyrës së OKB-së për Drogën dhe Krimin tha:

Asnjë grua apo vajzë nuk duhet të ketë frikë për jetën e saj për shkak të asaj që është. Për të ndaluar të gjitha format e vrasjeve të grave dhe vajzave të lidhura me gjininë, ne duhet të numërojmë çdo viktimë, kudo, dhe të përmirësojmë të kuptuarit e rreziqeve dhe shtytësve të femicideve, në mënyrë që të mund të hartojmë parandalimin më të mirë dhe më efektiv dhe përgjigjet e drejtësisë penale.

Shumica dërrmuese (81%) e vrasjeve në mbarë botën kryhen kundër burrave dhe djemve, por ata janë më të rrezikuarit të vriten nga dikush jashtë familjes së tyre. Nga të gjitha viktimat e vrasjeve meshkuj në vitin 2021, vetëm rreth 11% u vranë nga një partner ose i afërm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit