Nesër votohet për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Unionin për Mesdheun

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 23.11.2022, 17:22

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, me ftesë të Zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Jordanisë, Ajman Safadi, Ministrit për Punë të Jashtme, Bashkim Evropian dhe Bashkëpunim të Mbretërisë së Spanjës, Hose Manuel Albares dhe Përfaqësuesit të Lartë dhe Nënkryetarit të Komisionit Evropian, Joseph Borrell, sot dhe nesër do të merr pjesë në Forumin e Shtatë Rajonal të Unionit për Mesdheun, i cili do të mbahet në Barcelonë, Spanjë.

Në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të 42 vendeve anëtare të Unionit për Mesdheun, ministri Osmani do të merr pjesë në aktin solemn të anëtarësimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Unionin për Mesdheun dhe më pas do të merr pjesë aktive si përfaqësues i shtetit të ri anëtar.

Në margjinat e Forumit, Osmani do të takohet me nikoqirin e tij, Ministrin për Punë të Jashtme, Bashkim Evropian dhe Bashkëpunim të Mbretërisë së Spanjës, Hose Manuel Albares, si dhe do të realizojë edhe takime të tjera bilaterale me kolegët e tij nga shtetet anëtare të Unionit për Mesdheun.

Unioni për Mesdheun, i formuar në Samitin e parë dhe inaugurues të Presidentëve të Shteteve Euro-Mesdhetare, të mbajtur në Paris më 13 korrik 2008, paraqet kornizë për avancimin e marrëdhënieve multilaterale ndërmjet BE-së dhe vendeve mesdhetare të cilat nuk janë pjesë e BE-së.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit