Mickoski: Nuk ka ndryshim të Kushtetutës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.11.2022, 21:44

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski ka kërkuar formimin e shpejt të një Qeverie teknike dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në pranverë.

“Sa më shpejt të formohet Qeveria teknike dhe më së voni deri në pranverë të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare”, porositi Mickoski në konferencën vjetore të Unionit të Forcave të Reja të VMRO-DPMNE-së.

Ai përsëriti se bashkëpartiakët e tij në Kuvend nuk do të votojnë për amendamentet kushtetuese për hyrjen e bullgarëve, ndërsa kritikoi kryeministrin Kovaçevski se ka nënshkruar gjithçka që Sofja zyrtare i ka kërkuar të shprehë dhe pa asnjë koment.

Mickoski siguron se qëndrimi i tij për çështjet historike është i qartë dhe akuzoi se kundër tij po bëhet një fushatë e rreme për gjoja mbështetje për klubet bullgare në vend.

“Në LSDM e dinë se do të humbasin në zgjedhjet e ardhshme dhe prandaj shpëtimin e kërkojnë te partnerët e koalicionit BDI dhe Ali Ahmeti”, tha Mickoski. Ai vlerëson se në vend të përgjegjësisë për krimin, korrupsionin dhe emigrimin e vazhdueshëm të të rinjve, LSDM-ja i përkrah temat nacionaliste të BDI-së si kartë kontrolluese për votuesit para çdo cikli zgjedhor.

“Kështu është LSDM sot. Nga një parti që në fillim mund të kishte pasur një lloj shtetndërtimi, sot është plehra e Ali Ahmetit dhe BDI. Dhe kur flasim për BDI, pse Ali Ahmeti kur flet për bashkim mes shqiptarëve dhe realizimin e interesit kombëtar të shqiptarëve, ai është patriot, e pse jam unë kur flas për interesin kombëtar maqedonas. , pastaj shpallem nacionalist. Cili është ndryshimi midis njërës dhe tjetrës? , tha Mickoski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit