Rrogat e futbollistëve, njihuni me lojtarët më të pasur të Botërorit

Shkruar nga: Enea Prenjasi | Publikuar më: 20.11.2022, 15:19

Botërori "Katar 2022" ngre sot siparin dhe e gjithë vëmendja e tifozëve të futbollit do jetë në këtë kompeticion madhështor deri në finalen e 18 dhjetorit.

Por cili është formacioni më i paguar i “Katar 2022”? Sigurisht nuk mungojnë Lionel Mesi dhe Kristiano Ronaldo, të cilët me shumë mundësi do të kenë shansin e fundit për të fituar trofeun që u mungon në karrierën e lavidshme, të paktën si protagonistë.

Dominojnë gjithashtu lojtarët që luajnë në Premier Ligë, me 5 emra në këtë 11-she. Franca është kombëtarja me më shumë prezenca (Mbape, Lukas Hernandez dhe Varan). Sulmuesi i PSG-së është lojtari më i paguar me 1.6 mln paund në javë.

Brazili ka dy lojtarë, Kasemiron dhe Nejmarin, ndërsa ka një vend për kombëtaret e tjera: Argjentina (Mesi), Portugalia (Ronaldo), Anglia (Arnold), Holanda (De Ligt) dhe Gjermania ( Manuel Nojer).

Lista me pagat javore

Manuel Neuer (Germany) – £298,000

Trent Alexander-Arnold (England) – £180,000

Raphael Varane (France) – £340,000

Matthijs de Ligt (Netherlands) – £265,000

Lucas Hernandez (France) – £240,000

Casemiro (Brazil) – £350,000

Kevin De Bruyne (Belgium) – £400,000

Lionel Messi (Argentina) – £750,000

Neymar (Brazil) – £600,000

Kylian Mbappe (France) – £1,600,000

Cristiano Ronaldo (Portugal) – £500,000

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit