Shoferët e autobusave 11 dhe 12 janë në grevë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.11.2022, 22:51

Në mënyrë simbolike mbrëmë shoferët e autobusave me numër 11 dhe 12 filluan grevën për shkak të borxhit që ka Qyteti i Shkupit ndaj tyre. Shoferët thonë që nuk kanë marrë asnjë të ardhur gjashtë muaj.

“Çdo ditë po na gënjëjnë se do të na paguajnë, kemi borxhe nëpër pompat e benzines nga 6 mijë euro. Neve na vjen keq që do t’i lëmë qytetarët pa autobusa por çfarë të bëjmë nuk kemi zgjidhje tjetër, nuk kemi të ardhura tjera”.

“Jemi mbledhur këtu se ska pagesa. Kjo nuk durohet më shumë. Të hënën duam të dalim të protestojmë dhe ta bllokojmë qytetin”.

“Ndërrmarja e Transportit Publik i vendos këto numra në autobusat tanë pasi nuk kanë mjaftueshëm autobusa. Shpesh herë ndodh që 56 të vozisim. Një autobus me dy numra. Shpesh ndodh që ne tua transportojmë qytetarët pasi që nuk kanë naftë”.

Nëse Qytetiti i Shkupit nuk arrinë marrëveshje prej të hënës do ta ndalojnë qarkullimin edhe autobusat me numër 9, 45, 23, 63, 73, 55. Për momentin Qytetiti i Shkupit ka marrëveshje vetëm me “Slloboden preveoz”, ndëkaq ndërpreu marrëveshjen me Makekspres ku rreth 100 shoferë mbetën pa punë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit