Vrasësi i dyfishtë shqiptar rrezikon sërish ekstradimin, mbërriti në Angli me kamion dhe u prezantua si refugjat Kosove

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.11.2022, 15:08

Një shqiptar i dyshuar si vrasës i dyfishtë përballet me ekstradimin nga Britania për herë të dytë pasi hyri fshehurazi në Britaninë e Madhe dy herë dhe madje mori nënshtetësinë me një emër të rremë.

Ilirian Zeqaj, 50 vjeç, akuzohet për vrasjen e dy burrave në fshatin Cakran në vitin 1999, por iku në Britaninë e Madhe në pjesën e pasme të një kamioni pesë muaj më vonë dhe kërkoi azil me emrin Klemend Zeqaj pasi u kishte thënë zyrtarëve se ishte një refugjat kosovar. Dhe pavarësisht se ishte një nga të arratisurit më të kërkuar në Shqipëri, atij iu dha leja e përhershme për të qëndruar në vitin 2005 dhe shtetësia britanike vitin e ardhshëm.

Ai u dënua në mungesë të tij për dy akuza për vrasje në vitin 2002 dhe u dënua me 23 vjet burg. Zeqaj, i cili ka tre fëmijë, përfshirë një vajzë që ndjek Universitetin e Kembrixhit, u gjurmua nga policia britanike në vitin 2011 dhe u ekstradua në Shqipëri dy vjet më vonë për t'u përballur me një rigjykim, i cili e liroi atë nga akuzat për vrasjet. Por sapo ai u liru u rikthye sërish në Britani. Gjykata e Lartë shqiptare ka zbuluar se gjyqi për Zeqajn ishte i korruptuar dhe vendimet e pafajësisë nuk ishin të sigurta.

Që nga shpërngulja në Britani, Zeqaj, jeton në Hanwell, në veri-perëndim të Londrës dhe ka një kompani për pajisje banjosh. Babai i tre fëmijëve tashmë përballet me rikthimin në vendlindje për t'u përballur me një tjetër gjyq për vrasjen e Gramoz dhe Shkëlqim Llanajt.

Gjykata e Lartë shqiptare rishikoi gjyqin e Zeqajt në 2017 dhe konstatoi se ligji nuk ishte zbatuar si duhet dhe lirimi i tij ishte i pasigurt. Prokurori Petrit Vukaj ka lëshuar një urdhër të ri arresti dhe Zeqaj është shtuar në listën e të kërkuarve të Interpolit. Më pas ai u kap nga autoritetet britanike në shkurt të këtij viti. Zeqaj u paraqit në Gjykatën e Magjistraturës së Westminsterit më 10 tetor dhe më pas do të paraqitet më 30 janar.

Në një seancë dëgjimore në fillim të këtij viti, një gjykatës i qarkut i dha Zeqajt lirimin me kusht me kushte duke përfshirë një shtetrrethim pasi ai paguajti garancinë prej 30,000 £. Atij nuk i lejohet të udhëtojë në asnjë stacion treni, aeroport apo port detar ndërkombëtar. Zeqaj, i cili mohon vrasjet, më vonë u pa jashtë shtëpisë së familjes duke mbajtur pajisje për banjë.

Ilirian Zeqaj (në foto), 50 vjeç, dyshohet se ka qëlluar dy burra në fshatin shqiptar të Cakran në vitin 1999, por rrëshqiti në Britaninë e Madhe në pjesën e pasme të një kamioni pesë muaj më vonë dhe kërkoi azil me emrin Klemend Zeqaj pasi u tha në mënyrë të rreme zyrtarëve se ishte një refugjat kosovar

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit