Policia vret dy djem në Iran, njëri 9 dhe tjetri 14-vjeç

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.11.2022, 20:58

Dy djem janë qëlluar për vdekje nga forcat e sigurisë gjatë protestave antiqeveritare në Iranin jugperëndimor të mërkurën. Mediat shtetërore kanë raportuar se shtatë persona u vranë nga persona të armatosur me motoçikleta në një "sulm terrorist" në Izeh. Sipas BBC policia qëlloi predhat e drejtpërdrejta që vranë Kian Pirfalak, nëntë vjeç dhe Sepehr Maghsoudi, 14 vjeç.

Një burim i afërt me familjen e Kian Pirfalak tha se nëntë vjeçari kishte qenë duke udhëtuar në një makinë me babanë e tij, Maysham, kur një grup i personelit të sigurisë qëlloi mbi ta. Kian u qëllua me një plumb në gjoks dhe vdiq në vendngjarje, thanë ata, ndërsa babai i tij Maysham u godit tre herë në shpinë dhe po trajtohej në spital.

Ndërkohë një burim i afërt me familjen e Sepehr Maghsoodi tha se 14-vjeçari u qëllua në kokë me një goditje të drejtpërdrejtë në një protestë në Izeh. Sipas tyre forcat e sigurisë vodhën trupin e tij nga morgu lokal dy orë pasi u soll atje.

Ka pasur një valë demonstratash në rrugë dhe grevash në qytetet kryesore që nga e marta në përgjigje të thirrjeve për të përkujtuar të vrarët në shtypjen e përgjakshme të protestave të nëntorit 2019 mbi rritjen e çmimit të karburantit.

Protestat aktuale kundër sundimit klerik u nxitën nga vdekja në paraburgim tre muaj më parë e Mahsa Amini, një gruaje 22-vjeçare e cila u arrestua nga policia e moralit për dyshimin se kishte thyer rregullat e rrepta për hixhabet. Të paktën 362 protestues, përfshirë 56 fëmijë, janë vrarë dhe 16,000 janë arrestuar ndërsa forcat e sigurisë kanë luftuar për të shtypur atë që liderët e Iranit i kanë portretizuar si "trazira".

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit