Kunetërit oligarkë Ilir Shtufi dhe Mark Luli sërish leje nga Erion Veliaj për kompleks hotelesh e pallatesh

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 17.11.2022, 08:01

Po mbijnë si kërpudhat pas shiut kullat e pallatet në kryeqytet. Leje ndërtimi në cdo cep për oligarkë e biznesmenë përfitues të tenderave të bashkisë Tiranë nga kryebashkiaku Erion Veliaj.

Një ndër biznesmenët e preferuar të Veliajt në fushën e ndërtimit, i cili ka marrë më së shumti leje e ka pallate në arteriet kryesore të Tiranës është padyshim Ilir Shtufi i “Nova Construction”. Ky i fundit po zhvillon 5 godina të reja në Kashar me sipërfaqe totale ndërtimi 50000 m2. Godinat do të funksionojnë si hotele dhe rezidenca.

Ndërtues i subjektit është kompania “Luli shpk” e kunatit të tij Mark Lulit, oligarkut që do ndërtojë kullën Mountain of Tirana në qendër të kryeqytetit e cila do të jetë më e larta në Shqipëri.

Në përshkrimin e objektit që do ndërtohet shkruhet:

Objektet e propozuara ndodhen përgjatë aksit të rrugës “29 Nentori” pranë mbikalimit tek qendra tregtare Casa Italia, Tiranë.

Synimi i kësaj iniciative është realizimi i projektit të një kompleksi me godina banimi dhe shërbime duke përfshirë dhe hoteleri dhe institucione bankare e shëndetësore, me standarde të larta dhe bashkëkohore.

Sheshi i ndërtimit kufizohet në jug nga rruga 29 Nëntori e cila është aksi kryesor Tiranë-Durrës. Gjithashtu ndodhet në një nyje të rëndësishme kominikimi midis Durrësit, Tiranës dhe pjesës veriore, Kamëz, etj. Rruga kryesore e lidh sheshin me qendrën e Tiranës, në vijë të drejtë, nëpërmjet rrugës së Durrësit.

Projekti zhvillohet në 5 godina.

Në Godinën 1 të gjithë ambientet do të përdoren për banim. Në Godinën 2 kati perdhe është pjesërisht banim pjesërisht sherbime ndërsa katet e tjera janë banim. Godina 3 në katin përdhe do të ketë disa institucione bankare ndërsa në katet e tjerë do të jetë banim. Godinat 4 dhe 5 që gjenden përkatesisht në brendësi të sheshit njëra në formë L dhe tjetra përballë saj, do të kenë funksion hotel dhe do të jenë dy hotele të pavarur nga njëri-tjetri të cilët lidhen vetëm në katin e parkimit i cili do të jetë një dhe i përbashkët. 4 nga godinat përshkohen nga pasazhe këmbësorësh me gjerësi të konsiderueshme rreth 6 metra, për ta bërë më të aksesueshme hapësirën rekreative dhe për të mos krijuar ndarje të ngurta përgjatë saj.

Në lidhje me ndërtimin e kompleksit me hotele e godina banimi, qytetarët e zonës shprehen se punimet e betoniereve të oligarkëve nuk kanë të ndalur dhe prej disa ditësh janë pa gjumë. Ata shprehen se kanë telefonuar çdo institucion por nuk kanë marrë përgjigje.

Qytetari shkruan:

“Pershendetje! Doja t'ju kerkoja te nxirrnit kete video ku tregon se si betonieret e lali plehut punojne pa ndalim, edhe naten! Kemi 3 dite qe nuk fleme!

Ke nuk kemi lajmeruar, policine, u ankuam ne ministri, por prape askush nuk na degjoi. Ne bashki as qe na e hapen deren. Ju lutem nxirreni qe ta shohin te gjithe.

Ky ndertim eshte duke u bere ne krah te mbikalimit te terminali i autobusave te jugut. Kompleksi qe po ndertojne quhet Tirana entry 2“

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit