Nuk ka kthim direkt për emigrantët në Britani, ministria refuzon ligjin ekstrem

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 16.11.2022, 10:27

Britania e Madhe po bën maksimumin për të zgjidhur krizën e emigrantëve, që i kushtojnë miliarda euro ekonomisë së vendit. Prej muajsh ministrat po punojnë për të gjetur anekse ligjorë, në mënyrë që të anashkalohen ligjet ndërkombëtare për emigrantët.

Por për ta bërë këtë do të duhet ende shumë kohë, pasi propozimet e tyre janë refuzuar, çka do të thotë se nuk ka largim direkt të emigrantëve, pa u shqyrtuar kërkesat e tyre për azil. Britanikët problemin më të madh e kanë me shqiptarët.

Ne jemi bërë ekspertë tashmë dhe përdorim çdo paqartësi që ka ligji britanik për të arritur të fitojmë azil ose për të shtyrë sa më shumë shqyrtimin e kërkesave dhe për të rritur shanset e qëndrimit të përhershëm në Britani.

“Home Office” po harton opsione për legjislacionin për të trajtuar ata që pretendojnë se janë trafikuar në Angli. Brenda këtij viti kanë hyrë më shumë se 42 mijë emigrantë me gomone në Angli dhe kanë shkaktuar një krizë më vete në Britani.

Sipas “The Sun”, sekretarja e Brendshme, Suella Braverman, mund t'i mbyllë zbrazëtirat ligjore dhe t'i lejojë zyrtarët të marrin një qëndrim më të ashpër ndaj emigrantëve, me argumentin se Britania ndodhet në "rrethana ekstreme".

Por mbrëmë Ministria e Brendshme hodhi poshtë sugjerimet për rrëzimin e ligjeve ndërkombëtare. Pas rrëzimit të këtij propozimi, Downing Street tha se "nuk ka asnjë zgjidhje brenda natës" për emigrimin.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit