Vidhnin vila luksoze dhe makina policie në Portugali: 2 shqiptarë në pranga, 1 tjetër arratiset në Spanjë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.11.2022, 09:54

Dy shtetas shqiptarë janë arrestuar pak kohë më parë në Portugali pasi akuzohen për vjedhje me armë dhe dhunë.

Mediat portugese raportojnë se shtetasit shqiptarë Edi Gjonaj, Artur Zisko dhe Desard Marku, ky i fundit i arratisur në Spanjë sende me vlerë mbi gjysmë milioni euro.

Gjonaj dhe Zisko u arrestuan në provincën Vila Nova de Cerveira pasi kishin kryer disa vjedhje makinash. Ndërsa Desard Marku pasi vodhi një nga makinat e policisë nën kërcënimin e armës iku në Galicia.

Armët dhe makina u gjetën të nesërmen nga Guardia Civil, por i dyshuari shqiptar Desard Marku mbetet ende i arratisur. Dy të dyshuarit e tjerë, Edi Gjonaj dhe Artur Zisko, të dy në paraburgim, do të gjykohen për bandë kriminale, vjedhje të rëndë dhe falsifikim dokumentesh.

Shqiptarët akuzohen për vjedhjen e sendeve me vlerë mbi gjysmë milioni euro, në Braga. Famalicão dhe Esposende, midis fundit të 2021 dhe fillimit të 2022. Ata komunikonin me njëri-tjetrin me radio dhe hynin në shtëpitë luksoze në mëgjes herët atëherë kur brenda nuk kishte asnjë njeri.

Shqiptarët udhëtonin çdo ditë mes Galicia dhe Minhos, pasi kishin marrë me qira një shtëpi në O Rosal, qytet në Spanjë afër kufirit me Valençën, për të cilën paguanin tre mijë euro në muaj. Objektet e vjedhura u fshehën në një shkurre në Candemil, Vila Nova de Cerveira, ku policia ndaloi në flagrancë dy prej të dyshuarve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit