I pathyeshëm rekordi botëror/ Burri me hundë 19 centimetra të gjatë

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 16.11.2022, 09:19

Në fillim të shekullit të 18-të, Thomas Wedders u bë i njohur për hundën më të gjatë në botë. Dhe qindra vjet më vonë, rekordi i tij mbresëlënës ende nuk është thyer.

Kur lexojmë këtë artikull, të gjithëve na vjen në mendje dikush me hundë të madhe, qoftë një mik, një personazh i famshëm apo një personazh vizatimor që “mban rekordin” si personi me hundën më të madhe që njihni. Por megjithatë, asnjë nga njerëzit që ju vijnë ndërmend nuk ka një hundë aq të madhe sa Wedders.

Ndoshta përveç Pinokut pasi ka thënë disa gënjeshtra.

Fatkeqësisht, kamerat nuk ishin aty për të shkrepur imazhe të hundës së Wedders me të gjithë lavdinë e saj, por thuhet se ka qenë aq e madhe sa ai e shfaqi atë në të gjithë Yorkshire-n që ta shihnin të gjithë.

Por, sa e madhe ishte hunda e Wedders?

Për të qenë të saktë, 19 centimetra. Më e gjatë se iPhone 14, nëse po pyesni veten.

Hunda fenomenale është përkujtuar në një film vizatimor të Ripley's Believe It Or Not, si dhe në një figurë dylli që përshkruante sa e gjatë ishte hunda e tij. Wedders gjithashtu ka fituar një Rekord Botëror Guinness pas vdekjes për 'hundën më të gjatë'.

Megjithëse nuk dihet shumë për jetën personale të Wedders, pretendohet se ai ka vepruar si interpretues në shfaqje të ndryshme cirku para se të vdiste në fillim të 50-tave.

Ai jetoi shumë kohë përpara epokës së internetit, por tërhoqi vëmendjen e përdoruesve të Reddit pasi një foto e figurës së tij prej dylli u shpërnda në internet, raporton LadBible.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit