Babagjyshi PRO LGBTQI/ Flamuri i komunitetit do shfaqet në qendrat tregtare për festat e fundvitit

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 15.11.2022, 08:18

Qendrat e mëdha tregtare në Australinë Perëndimore po promovojnë foto të çuditshme me temë “Babagjyshi pro LGBT në prag të Krishtlindjeve”.

Në Westfield kanë njoftuar se do të organizojnë një ditë të veçantë duke i dhënë "familjeve LGBTQ dhe aleatëve të tyre" mundësinë për të bërë fotografi me Babagjyshin”. Organizatorët thanë se kjo do të "bashkonte familjet në frymën e gjithëpërfshirjes dhe Krishtlindjeve".

Krishtlindja është një kohë e shenjtë për të krishterët ku ata festojnë lindjen e Jezusit për të cilin ata besojnë se Zoti u bë njeri për të vdekur për mëkatet e botës.

Kryetari i Living Proud WA, Barry Cosker tha për The West Australian se Krishtlindjet ishin "një shans për ne që të shkëlqejmë".

“Për shumë njerëz të rritur, është me të vërtetë e rëndësishme të shohësh veten të përfaqësuar… kështu që të shohësh përfaqësim transgjinor, biseksual, lezbike, homoseksual ka një ndryshim vërtet të madh”, tha ai.

Cosker tha se lejimi i komunitetit LGBTQ që të ketë foto me temë ”ylberëshe” për Krishtlindje "dërgon një mesazh se ‘jeni të përsosur ashtu siç jeni’".

"Jetoni me krenari për Krishtlindje" do të mbahet më 19 nëntor në të gjitha qendrat tregtare WA Westfield duke përfshirë Westfield Booragoon, Westfield Carousel, Westfield Whitford City dhe Westfield Innaloo, raporton News Rebel.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit