Shkupi feston 13 Nëntorin–Ditën e Çlirimit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 13.11.2022, 09:59

Me vendosjen e luleve para Monumentit të Çlirimtarëve të Shkupit dhe në varrezat partizane në Butel, mbi varrin e gjeneralit Mihajlo Apostolski, si dhe me manifestime kulturore dhe sportive, shënohet sot 13 Nëntori – Dita e Çlirimit të Shkupit.

Një delegacion parlamentar, i udhëhequr nga nënkryetari Goran Misovski dhe deputetët Daniela Markovska dhe Toni Jarevski, dhe një delegacion qeveritar i përbërë nga ministrat e drejtësisë Nikola Tupanceski dhe ministrat e vetëqeverisjes lokale Risto Penov dhe zëvendësministri i transportit dhe lidhjeve Bekim Rexhepi do të vendosin lule në varrezat e qytetit “Butel” dhe monumentin e Çlirimtarëve të Shkupit, para Qeverisë.

Qendra Kulturore e Fëmijëve “Karposh” organizon tradicionalisht manifestimin “Po ndërtoj qytetin tim 2022”, në të cilin marrin pjesë fëmijët e institucioneve parashkollore.

Ky manifestim ka për qëllim të nxjerrë në pah aftësitë krijuese dhe kreativitetin e fëmijëve dhe t’i njohë fëmijët me rëndësinë e madhe të festës së 13 nëntorit për qytetin e Shkupit.

Me rastin e festës së 13 Nëntorit është paralajmëruar një garë rrugore, për këtë arsye nga ora 16:30 deri në 19:00 shumica e linjave të transportit publik do të kenë një regjim të modifikuar të qarkullimit nga ai i zakonshmi. Rrugët e lëvizjes janë të publikuara në ueb-faqen e JSP “Shkupi” dhe në Facebook-un e tyre.

Më 13 nëntor 1944, luftëtarët e Divizionit 42 dhe 50 Nacionalçlirimtar të Ushtrisë Maqedonase dhe Brigadës XVI Maqedonase çliruan Shkupin nga pushtimi fashist.

Pas disa ditësh luftimesh të ashpra me pjesëtarët e Divizionit 22-të Grenadian Gjerman, i përbërë nga regjimentet 47-të dhe 65-të dhe pjesë të Divizionit të 11-të Ajror, si dhe me brigadën e fortesës gjermane “Angermüller”, e cila u dislokua përballë Grykës së Kaçanikut, luftëtarët hynë në qytet me një marshim fitimtar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit