Numri i studentëve në Fakultetin e turizmit është i përgjysmuar

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.11.2022, 21:28

Fakulteti i turizmit në Ohër po mbetet pa studentë. Për dhjetë vjet, numri është përgjysmuar. Ata janë personat përkatës që duhet të punojnë në sektorin e turizmit në qytet, që tani po përballet me mungesë serioze të kuadrove cilësore dhe profesionale.

Për dallim nga më herët, kur ishte përplot me studentë nga mbarë Maqedonia, tani numri i tyre është reduktuar në minimum.“Krahasuar me vitin e kaluar ulja është nga 7 deri në 8%, por në krahasim me atë që kishim 10 vite më parë është ulje prej 40%. Arsyet janë të shumta. Deri në vitin 2007 disa universitete në vend nuk ekzistonin si për shembull Universiteti i Shtipit, universiteti “Nënë Tereza”, numër i caktuar i universiteteve private. Tani në pesë universitete kemi programe studimore në turizëm, kemi programe studimore në doganë, shpedicion dhe sigurim”, tha Cvetko Andreeski- profesor në Fakultetin e turizmit.Për shkak të mungesës së kuadrove profesionale, mbështetet ideja e importit të fuqisë punëtore.

Këtë verë mungesën e plotësuan nxënësit e shkollave të mesme.

“Fatkeqësisht, në Maqedoni do të gjendemi në situatë ku duhet të importojmë fuqi punëtore në turizëm dhe duhet të fillojmë të punojmë për tejkalimin e këtij problemi. Gjithnjë e më shumë të rinj, veçanërisht ata që studiojnë turizëm dhe hoteleri punojnë në Kroaci, tani është një nga destinacionet më tërheqëse për punë gjatë verës, sepse pagat dhe kushtet që ua ofrojnë njerëzve që shkojnë nga Maqedonia, Kosova, Serbia dhe Bosnja, janë shumë më të larta, për standardet që ne mundemi t’i ofrojmë këtu”, deklaroi Igor Peshevski- kryetar i parlamentit studentor në Fakultetin e Turizmit- Ohër.

Rënia e numrit të studentëve është tendencë e pranishme në të gjitha universitetet dhe është pasojë e rënies së numrit të maturantëve në nivel shtetëror.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit