“Shqiptarët po shkojnë në Angli “të fshehur” në kamionë me mallra Krishtlindjesh, çmimi 18,000 £”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.11.2022, 21:12

Mediat britanike janë të vendosura për të zbuluar çdo shkelje që bëjnë emigrantët shqiptarë për të mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar.

Së fundmi DailyMail ka raportuar se kontrabandistët e njerëzve po i çojnë emigrantët shqiptarë në Britaninë e Madhe së bashku me dhuratat e Krishtlindjeve. Në artikullin e tyre thuhet se drejtuesit e bandave po përdorin TikTok për të publikuar pazaret e tyre dhe çmimin prej 18,000 £ për të zënë vendin e një 'shoferi të dytë' në kamionë që transportojnë mallra festive në Britani. Sipas kontrabandistëve ky konsiderohet si një opsion më i sigurt se rruga me gomone ose ajo e fshehjes në pjesën e pasme të automjeteve.

Pjesë nga artikulli:

Për shkak të motit të ashpër gjatë dimrit, kalimi i Kanalit me gomone bëhet edhe më i rrezikshëm, prandaj kontrabandistët po kërkojnë mënyra të tjera për të transportuar njerëzit në Mbretërinë e Bashkuar. Në reklamat e mediave ka imazhe të Tower Bridge, një autobus të kuq dykatësh dhe Union Jack. Në reklama thuhet:

Çdo ditë ne ofrojmë një udhëtim si shofer i dytë. Udhëtimi ynë i fundit ishte i suksesshëm. 18 K£ për një kamion në Mbretërinë e Bashkuar. Kushdo që është tani në Belgjikë apo Francë duhet të kontaktojë.

Një tjetër reklamë ka imazhin e një kamioni në një autostradë të veshur me Union Jacks dhe flamuj kombëtarë shqiptarë. Në këtë reklamë thuhet:

Hej shqiptar pas tre ditësh kemi rrugën me kamion si shofer kamioni i dytë. 18,000 £. Kalimi i sigurt.

Udhëheqësit e bandave po përdorin TikTok për të publikuar marrëveshjet e tyre prej 18,000 £ në të cilat ata marrin emigrantët që të zënë vendin e një 'shofer të dytë' të regjistruar në kamionë që transportojnë mallra festive në Britani.

Të tjera reklama kanë një taksi tradicionale të zezë, me mesazhin:

Rrugë super e sigurt me nisje me taksi dhe kamionë çdo javë.

Disa shembuj paraqesin një taksi tradicionale të zezë, me mesazhin: 'Rrugë super e sigurt me nisje me taksi dhe kamionë çdo javë'

Kontrabanda e njerëzve në pjesën e pasme të kamionëve ishte dikur taktika e preferuar e bandave, derisa kontrollet e bashkimit u shtrënguan si nga Mbretëria e Bashkuar ashtu edhe nga Franca, duke çuar në një rritje të kalimit me gomone. Taktika e 'shoferit rezervë' është krijuar për të anashkaluar ato kufizime në mënyrë që njerëzit që kontrabandohen në Britani të mos merren nga forcat kufitare ose oficerët e zbatimit të imigracionit.

Videot që promovojnë bileta £ 3,000 për udhëtime nëpër Kanal, postohen rregullisht nga kontrabandistët në platforma duke përfshirë TikTok , dhe ata tani duket se po shfrytëzojnë kushtet më të mira për të rritur marketingun. Në këto reklama thuhet:

Udhëtim në Angli me gomone. Fillimi i udhëtimit nga Calais. Mbërritja Dover. Super i sigurt. 100,000%. Fillimi i udhëtimit më 11 të këtij muaji.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit