Rriten blerjet online, çmime mesatare prej 50 eurove

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.11.2022, 15:21

Një banor i Maqedonisë së Veriut blen online një ose dy herë në tre muaj, bën porosi zakonisht deri në 50 euro dhe kryesisht porositë nga e-shitësit vendas.

Ai më së shumti blen rroba onlajn, dhe më pak mobilje dhe ushqime (dërgesë nga restorantet).

Këtë e tregon raporti i fundit i Asociacionit për e-tregti me titull “Pasqyrë e analizës së e-tregtisë (2022) në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe krahasimi me rajonin dhe vendet evropiane”, i cili u prezantua sot nga kryetarja e Asociacionit, Nina Angelovska, në edicionin e pestë jubilar, në konferencën për e-tregti nën moton “E-commerce: Accelerate!”.

“Vlera e transaksioneve të banorëve me e-tregtarët vendorë në gjysmën e parë të vitit 2022 është 12 miliardë denarë dhe është 22 për qind më e lartë në krahasim me gjysmën e parë të vitit 2021. Inkurajon edhe fakti që në gjysmën e parë të vitit 2022 janë hapur edhe 110 e-dyqane të reja, duke treguar se trendi i rritjes së numrit të pajisjeve që pranojnë karta pagese në pikat virtuale të shitjes vazhdon”, thuhet në raport.

Sa i përket zakoneve të përdorimit të shërbimeve elektronike bankare, në Maqedoninë e Veriut ka një rritje të konsiderueshme në 31 për qind të popullsisë që përdor internetin, por kjo nuk mjafton – vendi ynë është më i mirë se vendet fqinje, ndërsa 66 për qind e evropianëve e përdorin internet për e-banking.

Por 85 për qind e banorëve të Maqedonisë së Veriut përdorin internetin për rrjetet sociale dhe janë në rangun e lartë. Të gjithë përdoruesve ballkanikë të internetit pëlqejnë më shumë të flasin dhe të dërgojnë më pak e-mail. Malazezët kryesojnë në pjesëmarrjen në mediat sociale, mesazhet e menjëhershme dhe leximin e lajmeve në internet, serbët në kërkimin e informacionit për produktet/shërbimet dhe informacionet në lidhje me shëndetin, ndërsa boshnjakët në shitjen e produkteve dhe shërbimeve onlajn, edhe pse në pothuajse të gjitha aktivitetet e tjera në internet ata janë në fund.

Angelovska në fjalën e saj theksoi se edhe pse shifrat dhe të dhënat tregojnë rritje të e-tregtisë në vend, ne ende jemi në fund në krahasim me vendet evropiane, dhe pas disa prej vendeve të rajonit në shumicën e treguesve.

Në konferencë foli edhe zëvendësambasadori i Republikës Federale të Gjermanisë, Oto Graf, i cili tha se për shkak se vendet e rajonit janë relativisht të vogla me një popullsi të vogël, kur merret parasysh tregtia elektronike, është shumë e vështirë të vendosen biznese të suksesshme në nivel lokal.

Shefi i bashkëpunimit në Delegacionin e BE-së në Shkup, Shtefen Hudolin, informoi se në vitin 2021, gjithsej 90 për qind e personave të moshës 16 deri në 74 vjeçare kanë përdorur internetin në Bashkimin Evropian, ndërsa 74 për qind e tyre kanë blerë produkte apo shërbime nga interneti.

Ai shtoi gjithashtu se vendet e Ballkanit Perëndimor, si dhe vendet e CEFTA-s në përgjithësi, janë në fund të listës së këtyre statistikave në Evropë.

Vitin e kaluar, konferenca e tregtisë elektronike ishte nikoqir i më shumë se 400 pjesëmarrësve nga 150 kompani, organizata, universitete dhe institucione qeveritare nga vendi dhe rajoni, dhe prezantime mbajtën 30 folës nga 10 vende.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit