U lirua nga burgu për sjellje të mirë: Humb gjurmët bossi i kokainës në Ekuador, përdor 3 emra

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 10.11.2022, 21:16

Dritan Rexhepi, kapoja shqiptar që organizoi një strukturë të sofistikuar për dërgimin e kokainës nga Ekuadori në Evropë, po shijon lirinë që prej vitit 2021. Shqiptari ka pranuar një regjim tjetër sipas të cilit dënimin e tij duhet ta vuajë në liri. Sipas këtij regjimi ai është i detyruar të qëndrojë në Ekuador deri më 26 qershor 2027, kur i përfundon dënimi për trafik droge.

Në vendimin e gjyqtarit Diego Rafael Poma Chamba thuhet se Rexhepi, i identifikuar në Ekuador me emrat Lulezim Mutaraj ose Edmir Kraja, duhet të paraqitet çdo 15 ditë përpara njësisë së riintegrimit social Guayas, gjithashtu i ndalohet të largohet nga vendi dhe të përsërisë krime të tjera. Sipas procesit të publikuar në Sistemin Konsultativ të Funksionit Gjyqësor të Ekuadorit, në rast se Rexhepi nuk respekton dispozitat e gjyqtarit, ai do të shpallej i arratisur .

Rexhepi, i njohur si “ mbreti i kokainës ”, është lideri i një bande kriminale transnacionale të trafikantëve shqiptarë të drogës që ka transportuar kokainë me vlerë qindra milionë euro nga Amerika e Jugut në Evropë. Operacionet e Rexhepit, të cilat filluan në vitin 2014 gjatë qeverisë së Rafael Correa -s dhe vazhduan gjatë mandateve të Lenín Moreno -s dhe Guillermo Lasso -s , nga burgu për shkak se ai kishte akses në një celular, megjithëse autoritetet mohuan që shqiptari të kishte pajisje në qelinë e tij.

El capo albanés es requerido en Albania, Italia y Bélgica. (Europol)

Dokumentet e ndryshme të gjykatës italiane identifikuan Rexhepin, tani 42 vjeç, si " mbreti i padiskutueshëm " me akses në "sasi të pafundme kokaine" nga Kompania Bello , një kartel i përbërë nga 14 banda kriminale shqiptare të përfshira në trafikun e drogës dhe që, sipas autoriteteve, ai operon që nga viti 2014 në Ekuador, Holandë, Belgjikë, Shqipëri dhe Itali. Rexhepi u kap në 2014 në Ekuador dhe u dënua në 2015 me 13 vjet burg për trafik droge. Ai u mbajt në një burg të Guayaquil dhe më pas në burgun Latacunga, 100 kilometra nga Quito.

Infobae ka mësuar në mënyrë jozyrtare dhe të rezervuar se Rexhepi ka mbajtur kontakte me autoritetet e vendit deri më 15 janar të këtij viti, por më pas është zhdukur. Po kështu, Infobae ka kontaktuar me mbrojtësin publik që ka kryer procesin e para-lirimit të Rexhepit, por avokati tha se nuk i mban mend detajet e çështjes dhe se nuk mund të raportojë nëse kapoja shqiptare ka vazhduar të respektojë dispozitat e organeve gjyqësore.

Rexhepi u favorizua me regjimin gjysmë të hapur pasi kishte kryer të paktën dy të pestat e dënimit të shqiptuar. Gjithashtu, në datën 4 nëntor 2021, kur është dhënë përfitimi, përmendet se kapoja shqiptar ka pasur një sjellje shumë të mirë dhe nuk ka pasur as tentativa për t'u arratisur, madje dhe ka punuar në burg. Pasi doli nga burgu Rexhepi siguroi se do të jetonte në një apartament në Central Park të Samborondón , 14 kilometra nga Guayaquil. Në këtë kompleks banesash private, një apartament prej 125 m2 mund të kushtojë nga 165 000 USD.

Parte del proceso de prelibertad de Dritan Rexhepi, a quien le concedieron el beneficio penitenciario el 4 de noviembre de 2021. (Satje)

Mirëpo, siç thuhet në raportin e procesit, më 10 shkurt 2022, Rexhepit i është autorizuar ndërrimi i adresës, por adresa e re nuk është e shënuar. Kjo nuk është hera e parë që Dritan Rexhepi tenton të dalë nga burgu. Më 23 dhjetor 2020, një gjyqtar mohoi lirimin paraprak të kapos shqiptar. Në atë kohë, avokat i Rexhepit ishte Harrison Salcedo, i cili u qëllua me armë në prill të këtij viti në Kuito.

Harrison Salcedo ishte avokat i Dritan Rexhepit, ish-zëvendëspresidentit Jorge Glas dhe liderit të rënë të Los Choneros, José Luis Zambrano.

Harrison Salcedo, avokati i Rexhepit

Rexhepi kërkohet nga sistemi i drejtësisë në Shqipëri , Belgjikë dhe Itali për shumë krime. Mbi të rëndojnë dy kërkesa për ekstradim, nga Shqipëria dhe Italia . Gjykata Kombëtare e Ekuadorit vendosi se shqiptari do të ekstradohet në vendin e origjinës sapo të përfundojë dënimin në Ekuador.

Avokati penal Pablo Encalada shpjegoi për Infobae se kapoja shqiptar ishte në gjendje të përfitonte nga lirimi paraprak sepse "nuk ka asnjë pengesë normative për dhënien e përfitimeve të burgut, prandaj ai kishte të drejtën ligjore për t'iu dhënë para lirimi. I pyetur për mundësinë që Rexhepi të jetë i arratisur, Encalada tha se në këtë se rast Ekuadori “do të kishte dështuar para shtetet që kërkonin ekstradimin”, pasi vendi premtoi se do ta ekstradonte shqiptarin kur ai të përfundojë dënimin.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit