The Telegraph: 1 në 5 burra shqiptarë që mbërrijnë ilegalisht në Britani pretendojnë se janë të mitur

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 09.11.2022, 19:47

Rreth 2,000 meshkuj shqiptarë që kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar kanë pretenduar se janë fëmijë për të shmangur dëbimin. Robert Jenrick, ministri i imigracionit, thotë se një në pesë emigrantë meshkuj të rritur që mbërrinin në Dover pretendonin se ishin nën 18 vjeç.

Nganjëherë, deri në 20 për qind e meshkujve të rritur që mbërrijnë në Western Jet Foil (qendra e pritjes në Dover) pretendojnë se janë nën 18 vjeç, kur është e qartë se e vërteta është ndryshe.

Fëmijët e pashoqëruar kanë më shumë gjasa të marrin azil dhe më pak të ngjarë të ndalohen ose largohen nëse kërkesa e tyre refuzohet. Kontrabandistët e njerëzve dyshohet se kanë shfrytëzuar zbrazëtitë ligjore për të inkurajuar emigrantët me pamje të re që të shkatërrojnë dokumentet e tyre dhe të pretendojnë se janë të mitur pasi në këtë mënyrë atyre do t'i jepet një vendstrehimi dhe nuk do të dëbohen.

Rreth 10,000 burra shqiptarë kanë mbërritur me gomone deri më tani këtë vit në Britani. Të dhënat e Home Office tregojnë se ka pasur 1,696 raste ku mosha e fëmijës migrant është vënë në pikëpyetje dhe prej tyre, 1,118 u zbulua se ishin 18 vjeç e lart.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit