Astir: Konviktore pisanjose kthehu në fshat! “Tironsit” denigrojnë banoren e pallatit

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 09.11.2022, 07:35

Një mënyrë e pazakontë komunikimi e banorëve të një prej pallateve në Astir, ka bërë të gjithë shkallën të mbesë pa fjalë nga gjuha e përdorur. Personi i cili ka ngjitur në hyrjen e murit një fletë A3 ka targetuar “konviktoren” duke e denigruar publikisht, por pa i përmendur emrin.

Përcjellësi i mesazhit ia bën të qartë se nëse e kap të lërë në pallat letra çokollatash, kafen apo ushqime që blen në market do ia hedhë mbi kokë ose do ia lërë në derë. “Kthehu në fshat nëse nuk bën dot ndryshe”, i thotë banori i shkallës vajzës të cilës dyshon se ndot ambientin publik.

Në lidhje ne këtë rast, ka patur edhe reagime nga banorët e pallatit të cilët shkruajnë se nuk është kjo mënyra e duhur për të komunikuar, por fare lehtë personi i ofenduar publikisht mund të gjendet duke hapur kamerat.

Vajza shkruan:

“Pershendetje. Doja te denoncoja nje raste te pahijshem,pasi ndodhemi ne nje kohe ku po luftojme kunder kategorizimeve te caktuara dhe bullizimit e ndersa ne nje nder pallatit e Astirit lexohet ky shenim ku personi qe e ka ven me nje gjuhe arrogante ofendon konviktoret dhe fshataret duke dhene shembullin me te keq te mundshem per femijet tane qe e lexojne.

Jam shume dakort qe duhet mbajtur paster ambjenti,por shume mire mund te vendoset nje kamer dhe te zbulohet se kush sepse ai qe e ka bere eshte nje individ dhe banor i pallatit vetem kaq. Po e ndaj ketu qe te reflektoje cdokush qe ka mendim te njejte me kete tekstshkuesin, faleminderit!”

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit