OKB: Këtë javë do të arrijë në 8 miliardë numri i njerëzve në Tokë, rritet jetëgjatësia

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 07.11.2022, 16:55

OKB deklaron se popullsia e botës do të arrijë në 8 miliardë javën e ardhshme dhe ky shihet si një moment historik kyç për njerëzimin.

Sipas kësaj, popullsia do të vazhdojë të rritet në dekadat në vijim, teksa jetëgjatësia pritet të rritet në një mesatare prej 77.2 vjet deri në vitin 2050.

Deri më 15 nëntor 2022, numri i njerëzve në Tokë do të rritet në tetë miliardë, më shumë se tre herë më i lartë se numri 2.5 miliardë njerëz në botë në vitin 1950.

Rritja e jetëgjatësisë, si dhe numri i njerëzve në moshë për të lindur fëmijë, do të bëjë që popullsia e botës të vazhdojë të rritet në rreth 8.5 miliardë në 2030, 9.7 miliardë në 2050 dhe do arrijë kulmin prej rreth 10.4 miliardë në vitet 2080.

Por shkalla e rritjes së popullsisë në botë, pas një kulmi në fillim të viteve 1960, është ngadalësuar në mënyrë dramatike në nën 1 për qind në vitin 2020.

Kjo shifër potencialisht mund të bjerë në rreth 0.5 për qind deri në vitin 2050 për shkak të një rënie të vazhdueshme të normave të lindshmërisë.

Një faktor kyç që nxit rritjen e popullsisë globale është se jetëgjatësia mesatare e cila vazhdon të rritet: 72,8 vjet në 2019, nëntë vjet më shumë se në 1990

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit