Sveçla: 578 policë dhanë dorëheqje në Mitrovicën e Veriut

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.11.2022, 16:08

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në konferencën për media të mbajtur për zhvillimet e fundit në veri të vendit, ka treguar numrin e saktë të policëve serbë që dhanë dorëheqje.

Ai bëri të ditur se numri i policëve që dhanë dorëheqje është 578.

“Në Policinë e Kosovës, në zonën e drejtorisë Rajonale të Mitrovicës së Veriut janë pranuar dorëheqjet 578 dorëheqje, prej të cilave 461 janë nga policia e rendit publik dhe 107 janë nga polica kufitare. Dorëheqjet po vinë pas kërcënimeve dhe shantazheve, me ç’rast po rrezikohet edhe ekzistenca e vet këtyre zyrtarëve policor që nuk japin dorëheqje” – tha Sveçla.

Sveçla theksoi se si Ministri e Punëve të Brendshme po punojnë në ruajtjen e qetësisë publike.

Derisa, shtoi se situata në veri të vendit është e qetë.

“Me lejoni të theksoj se po ndjekim të gjitha zhvillimet në vend, dhe po punojmë në ruajtjen e qetësisë publike. Aktualisht situata është e qetë” – tha ai.

Tutje, ai tha se Qeveria e Kosovës ka marrë vendim të ligjshëm lidhur me targat.

“Qeveria e Republikës së Kosovës ka marrë vendime tërësisht të ligjshme lidhur me targat” – tha Sveçla.

Ndër tjerash, ai ka kërkuar nga mediat dhe gazetarët që të mos keqpërdoren dhe keqinformohen nga burime jo të sigurta të informacioneve që për qëllim kanë vetëm trazira dhe tensionim të situatës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit