Ngjarja shokuese në Greqi/ Babai dhe 9 të tjerë abuzuan me fëmijët: Dashnoren e shtriu me vajzën në krevat

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 07.11.2022, 12:33

Një ngjarje jashtëzakonisht shokuese është zbuluar së fundmi në Greqi, në zonën e Petralonës. Një baba akuzohet se ka abuzuar seksualisht dhe ka ushtruar dhunë ndaj tre fëmijëve të tij. Jo vetëm kaq, por dyshohet se ai në disa raste e ka bërë këtë bashkë me 9 persona të tjerë, 3 prej tyre gra.

Protothema shkruan se ngjarja u zbulua pas një ankese nga fëmijët, ku në dëshmitë e tyre, ata thonë se janë abuzuar dhe kanë qenë nën kërcënimin e babait të tyre deri në vitin 2017. Ngjarja ka hapur një debat mes ekspertëve në Greqi, pasi është e vështirë që të përcaktohet nëse fëmijët po gënjejnë apo po thonë të vërtetën.

Prokurori i çështjes thotë se abuzimi ka nisur 10 vite më parë. “Në vitin 2012 djali i mitur ka mbaruar klasën e dytë të shkollës fillore. Babai i tij i akuzuar filloi të sillet dhunshëm ndaj tij, duke e rrahur dhe abuzuar me të, duke u siguruar që ai të mos vihej re nga gruaja e tij.

Gjatë periudhës nga vera e vitit 2012 deri në vitin 2016 dhe në data që nuk janë konstatuar plotësisht, i akuzuari duke përfituar nga mungesa e gruas së tij gjatë ditës dhe fakti se ka punuar në orët e mbrëmjes dhe të natës në biznesin e prodhimit të bukës dhe bukës, kur ka qenë vetëm me djalin e tij të mitur, me dhunë fizike, ai detyroi djalin e tij të mitur të kryente marrëdhënie të panatyrshme në kurriz të tij, pa vullnetin e tij (s.s.: në rreshtat në vijim gjithçka që përmendet nga djali i vogël) për të stimuluar dhe kënaqur dëshirën e tij seksuale dhe pas aktit të tij e kërcënonte çdo herë që të mos ia tregonte askujt sepse do ta vriste. Gjatë dy përdhunimeve të para të viktimës së mitur, babai i tij menjëherë pas aktit i ka dhënë çdo herë 5 euro për ...”, thuhet në aktakuzën e prokurorit.

Orgjitë e turpit – Në të njëjtën kohë, fëmijët përshkruajnë një tjetër skenë: atë të një përdhunimi në grup nga dhjetë persona me djalin e vogël që ishte në fillore. Sulmi nisi në vitin 2012 dhe zgjati deri në 2016. Të akuzuar janë babai i fëmijët dhe 4 persona të tjerë. Ata akuzohen se kanë vepruar bashkë duke ushtruar dhunë fizike, e kanë detyruar të voglin të kryejë marrëdhënie dhe të kryejë një akt tjetër seksual në shtëpinë e tyre, ku babai në mungesë të gruas ka ftuar dy punonjës dhe duke përdorur forcën fizike e ka nënshtruar.

Fëmija është goditur nga babai dhe dy të huajt, dy grekët që kanë abuzuar seksualisht me të, njëri pas tjetrit. Ndërkohë që nga viti 2010 deri më 2014 babai njohu një grua pasi në pikën ku furnizonte karburantin ishte edhe shkolla fillore. Atje gjeti një grua, dhe bashkë me vajzën, atëherë të mitur, çifti kanë kryer akte seksuale duke e detyruar atë të zhvishej dhe të shtrihej mes tyre në dhomën e gjumit dhe duke shfaqur në televizion filma me përmbajtje të papërshtatshme për të mitur, konkretisht pornografik.

Vajzat e vogla – Sipas pretendimeve, djali i vogël mund të ketë qenë viktimë e një përdhunimi në grup, por të dyja vajzat raportojnë se edhe ato janë abuzuar. Episodet janë të shumta. Gjatë viteve 2008-2012, babai i akuzuar ka kryer akte seksuale me të miturën më të madhe vajzën e tij e cila nuk kishte mbushur moshën 12 vjeç. Gjatë vitit 2015, tre gra dhe dy burra së bashku kanë kryer akte seksuale me vajzën e tij të vogël të mitur, e cila nuk kishte mbushur moshën 10 vjeç, fakt të cilin e dinin, konkretisht në një kënd lojërash dhe në të akuzuarin. Shenjat që diçka nuk shkonte nisën të pikaseshin në vitin 2013, kur gruaja çoi për këshillim djalin e vogël. Pasi u ekzaminua nga psikoterapisti, djali ishte me inteligjencë superiore por me ankth dhe sjellje hiperaktive. Fëmija u trajtua por deri në 2017 nuk tregoi për abuzimin.

Apokalipsi – Në verën e vitit 2017, edhe pse kanë kaluar katër vjet nga hera e parë që ata vizituan psikologët dhe qendrat shkencore, vogëlushi vendosi të thyejë heshtjen dhe të zbulojë gjithçka që po përjetonte fatkeqësisht. “Për herë të parë më 17 korrik 2017, pacienti i mitur filloi t’i tregojë një dëshmitari se me sugjerim të nënës së tij dhe kundrejt një pagese prej 300 euro në muaj, u ka dhënë mësime private dy fëmijëve që nga janari 2016. Për shkak të problemeve serioze të të nxënit që ata paraqitnin, për shkak të akteve gjenitale të mësipërme ndaj tyre.

Mësuesja ka vënë në dijeni nënën, e cila më pas, me kërkesën e datës 3 gusht 2017 në Gjykatën e Shkallës së Parë të Athinës për masën e masës gjyqësore, ka kërkuar heqjen e përkohshme të kujdesit prindëror të tre fëmijëve të mitur nga babai i tyre, i përkohshëm. Heqja e së drejtës për të komunikuar me fëmijët e tij të mitur, duke ekspozuar se në të kaluarën djali i mitur është abuzuar seksualisht në mënyrë të përsëritur nga babai i tij, dhënien e mbajtjes së përkohshme.

Në datën 6 shtator 2017, nëna doli para Prokurorisë për të Mitur të Athinës dhe deklaroi verbalisht se djali i saj ishte abuzuar seksualisht nga mjedisi i tij dhe prokurori urdhëroi vlerësimin psikiatrik të të miturit për të cilin u hartua një raport psikiatrik për fëmijë nga dy fëmijë. Pas pesë seancave me të miturin ai përshkroi veprimet e mësipërme të të akuzuarit ndaj tij, duke refuzuar sistematikisht ta quante “baba”, babain e tij të akuzuar.

Ajo doli sërish në Prokurorinë e të Miturve të Athinës dhe dëshmoi verbalisht se edhe vajza e saj e mitur, më e vogla, ishte abuzuar seksualisht nga i ati. Prokurori ka urdhëruar Vlerësimin Psikiatrik të Fëmijëve të vajzës së mitur për të cilin është bërë një procesverbal nga dy mjekë psikiatër fëmijësh. Pas katër seancave me të miturën, ajo përshkroi veprimet e të pandehurve ndaj saj, duke u shprehur se nuk dëshiron ta shohë më babanë e saj, sepse është njeri i keq dhe se në banjë...

Në përfundim të raportit thuhet se fëmija ka inteligjencë normale, ka aftësi të dallojë të vërtetën nga gënjeshtra, nuk shihen çrregullime të mendimit dhe perceptimit, ka një shqetësim motorik të dukshëm, sipas informacioneve të dhëna nga e mitura. Ka të dhëna të vlefshme për abuzim seksual dhe sugjerohet ndër të tjera heqja e përhershme dhe ndërprerja e çdo komunikimi të babait me fëmijët e tij të mitur”.

Dyshimet – Vlen të theksohet se dy psikologë nuk arritën të nxirrnin përfundime të sigurta. Në raport thuhet se është e dyshimtë nëse sulmet kanë ndodhur pasi viktimat nuk mund të vërtetojnë akuzën. Ndërsa, një tjetër raport rezulton se rrëfimet e djalit dhe të vajzës së vogël tregojnë prova të forta të abuzimit seksual.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit