Global Peace Index rendit Maqedoninë si vendi i 36të më i sigurtë në botë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.11.2022, 10:06

Republika e Maqedonisë së Veriut është shteti më i sigurtë nga të gjitha vendet e Ballkanit perëndimor. Kështu thotë ministri i brendshëm, Oliver Spasovski, por kështu thotë edhe indeksi global për paqe GPI – Global Peace Index, ndërsa që nga viti 2017, RMV ka shënuar progres prej plot 97 vendeve në renditje.

Këtë vit Maqedonia e Veriut gjendet në vendin e 36 të shteteve më të sigurta në botë.

“Duke vlerësuar disa aspekte të paqes, duke përfshirë dhe sigurinë shoqërore, indeksi global i paqes është mjet i nevojshëm për analizën se deri ku kemi arritur me angazhimet tona”, thotë Spasovski.

Nëse kthehemi në vitin 2017, vendi jonë shënon një përparim të vazhdueshëm në këtë listë. Siç thotë Spasovski, MPB i ka vendosur disa obligime vetes sikurse profesionalizimi, departizimi dhe dekriminalizimi. Këto sipas tij ishin çështjet kyçe që të kthehet sigura te njerëzit dhe te institucioni.

“Jam krenar me reformat që bëmë. Jam krenar për rezultatet e policisë. Efikasiteti i saj në të gjitha fushat e isgurisë nga viti në vit shënon përparim, që ishte e vërtetuar në raportin e sivjetëm të KE-së, veçanërisht në implementimin e planit të përbashkët për luftë kundër terrorizmit, në luftën kundër tregëtisë me drogë, në sjelljen e dokumenteve strategjike nga fusha e menaxhimit kufitar dhe migrimit, përparim edhe në avansimin e kapaciteteve për hetime financiare, si dhe në bashkëpunim ndërkombëtar policor”, thotë Spasovski.

Siç shton ai, të gjitha këto të arritura janë si rezultat i zbatimit të prioriteteve si dhe të punësuarve në këtë institucion. Ai falenderon edhe qytetarët për kontributin e tyre sepse pa mbështetjen e tyre, rezultatet nuk dotë ishin kaq të shpejta dhe evidente.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit