Shkenca: Kjo është arsyeja pse zgjoheni para se t’ju bjerë alarmi

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 07.11.2022, 08:01

Është tejet befasuese që trupat tanë mund të ndjejnë kohën ndërsa jemi në gjumë të thellë, por si funksionon kjo saktësisht?

Epo, trupi ynë kontrollohet nga një grup nervash të njohur si bërthama suprakiazmatike, të cilat ndodhet në mes të trurit, shkruan LadBible.

Nervat luajnë një rol jetësor pasi kontrollojnë presionin e gjakut, temperaturën e trupit dhe më e rëndësishmja në zbulimin e këtij misteri shkencor, sensin tonë të kohës.

Bërthama suprakiazmatike mund të përcaktojë po ashtu se kur ndiheni të përgjumur dhe kur ndiheni zgjuar, kështu që tashmë e dini se kë duhet të fajësoni kur keni nevojë për një dremitje, pas tetëve orë gjumë të natës së kaluar…

Ora juaj trupore i përgjigjet një rutine, duke u bërë më efikase kur shkoni për të fjetur në të njëjtën orë çdo natë dhe kur zgjoheni në të njëjtën orë çdo mëngjes.

Një proteinë e quajtur PER është shumë e rëndësishme në këtë situatë, sepse rregullon ciklin gjumë-zgjim. Niveli i proteinave rritet dhe bie gjatë gjithë ditës, duke arritur kulmin në mbrëmje dhe nivelin më të ulët gjatë natës.

Nivelet e ulëta të kësaj proteine ​​çojnë në presion të ulët të gjakut, gjë që na bën më të shqetësuar dhe të gatshëm për të fjetur.

Shkencëtarët thonë se nëse i përmbaheni një orari të qëndrueshëm gjumi, trupi juaj do të mësojë të përshtatet dhe të rrisë nivelet tuaja të PER pak para se të bjerë alarmi.

Ata thonë se kjo rritje zakonisht do të ndodhë rreth një orë para se alarmi juaj të bjerë, pasi ne çlirojmë hormonet e stresit.

Nëse nuk zgjoheni para alarmit, mund të rezultojë pak tronditëse dhe si rezultat mund të shkaktojë stres në trupin tuaj.

Për ta shmangur këtë, trupi juaj prodhon PER më herët gjatë natës dhe kjo është arsyeja pse mund ta gjeni veten duke u zgjuar disa minuta para se të bjerë alarmi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit