Rritet numri i emigrantëve në Maqedoni që kalojnë nëpër rrugën ballkanike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 06.11.2022, 14:38

Sipas MPB-së, ka një rritje prej 7 për qind krahasuar me vitin e kaluar kur bëhet fjalë për emigrantët që janë zbuluar dhe penguar të hyjnë në vend. Por shifrat joqeveritare janë më alarmante, pasi Kryqi i Kuq kapi 35,000 emigrantë në nëntë muajt e parë të vitit, aq sa kishte në të gjithë vitin 2021.

Policia raporton çdo ditë raste të kontrabandës së emigrantëve. Vështirë se ka ditë pa punë për aktivistët e Kryqit të Kuq. Edhe pse rruga ballkanike u mbyll në fillim të vitit 2016, pasi qindra mijëra refugjatë dhe emigrantë kaluan nëpër të, shtatë vjet më vonë vendi ende nuk e ka hequr gjendjen e krizës në kufijtë jugorë dhe veriorë.

Emigrantët hyjnë vazhdimisht në Maqedoni, nëse deri në vitin 2016 e bënin në këmbë ose me tren, tani kontrabandistët organizojnë rrugën e tyre, ndaj fshihen në furgona dhe kamionë. Nga Kryqi i Kuq, ekipet celulare të të cilit ndihmojnë emigrantët që kanë arritur të hyjnë në vend, në nëntë muajt e parë të vitit kanë përgjuar 35 mijë persona, aq sa ka pasur në të gjithë vitin 2021.

Rasti i fundit që e shqetësoi rëndë Susana Tuneva – Paunovska, përndryshe sekretare e organizatës, ishte dy javë më parë kur në zonën e fshatit Lojan dhe Vaksincë, u ndeshën me një grup fëmijësh nga Afganistani, të cilët udhëtonin pa prindërit, të shoqëruar nga të rriturit e tjerë.

“U dhamë këshilla që fëmijët të qëndrojnë në Maqedoni, të jenë pjesë e mbështetjes së vendit tonë, të pranohen në qendër, të përpiqen të bashkohen me familjen. Por, është e vështirë sepse shpeshherë nuk mund ta zbulojmë identitetin e vërtetë të personave sepse dokumentet që ata kanë shpesh janë të rreme”, thotë Tuneva – Paunovska.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit