Studimi/ Ngritja e më pak peshave mund të çojë në rritje më të madhe të muskujve

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 05.11.2022, 21:59

Një studim i ri novator ka treguar se si mund të rrisni muskujt duke kaluar vetëm gjysmën e kohës që kaloni tani në palestër.

Studimi, i autorizuar nga profesori i Universitetit Edith Cowan, Ken Nosaka, zbuloi se kontraktimet ekscentrike të muskujve – kontraktimet që ndodhin kur një muskul zgjatet ndërsa pesha është më e ulët – janë më efektive në ndërtimin e madhësisë, raportojnë mediat e huaja.

Më tej, studimi, i cili u botua në Gazetën Evropiane të Fiziologjisë së Aplikuar, zbuloi se fitimet e muskujve mund të bëhen duke bërë gjysmën e numrit të përsëritjeve.

Në studim, grupe njerëzish kryen tre ushtrime të ndryshme dy herë në javë për pesë javë, si dhe një grup tjetër që nuk bëri asnjë ushtrim.

Një grup kryente ushtrime vetëm ekscentrike ose uljeje, një grup i dytë kryente ushtrime koncentrike ose ngritjeje dhe grupi i tretë kryente ushtrime koncentrike dhe ekscentrike – por grupi i çuditshëm bëri gjysmën e sasisë së përsëritjeve si grupet e tjera.

Studimi, i cili përfshiu studiues nga Universiteti Niigata, Universiteti Nishikyushu dhe Universiteti i Londrinës në Brazil, zbuloi se grupi që kryente ushtrime vetëm ekscentrike arriti fitime të forcës që ishin të barabarta me grupet e tjera pavarësisht se kryenin gjysmën e sasisë së përsëritjeve, ndërsa muskujt u rritën më shumë në trashësi se grupet e tjera.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit