Konçesionari i skanerave në Portin e Durrësit Olti Peçini fiton 14 MLN € në vit nga taksat e popullit

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 05.11.2022, 14:49

Trifon Murataj, ashtu si edhe herët e mëparshme kur në kontejnerët me banane të firmës së tij “Banaking” janë gjetir sasi të konsiderueshme kokaine, edhe këtë herë që iu kap 33.5 kg tha se nuk ka lidhje me ngarkesën e drogës.

Pronari i kompanisë Zico sh.a jeton në SHBA dhe prej andej drejton aktivitetin e kompanisë së tregtimit të bananeve. Murataj vazhdon të jetë në kërkim nga autoritetet shqiptare.

Në pranga për drogën e gjetur nga qentë e policisë u vu porositësi i ngarkesës me banane 57-vjeçari, Petrit Demishaj, administrator i kompanisë.

Po ashtu në pranga u vunë edhe dy punonjës të skanerit në Portin e Durrësit të cilët nuk detektuan drogën. Koncesionari i skanerave S2 Albania me zotërues Olti Peçinin përfiton 14 Milionë Euro në vit nga taksat e shqiptarëve dhe janë të pafundme rastet e kalimit të kontejnerëve me drogë.

Sipas policisë, Murataj së bashku me të arrestuarit janë të përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike.

Ka qenë një telefonatë anonime ajo që ka vënë në lëvizke Policinë për të zbuluar sasinë e drogës në kontejner.

KONÇESIONARI I SKANERAVE

Peçinët janë zotërues me përqindjen më të madhe të aksioneve të spitalit SALUS dikur të administruar nga italianët. Olti Peçini bleu 57% të aksioneve për 1.1 milionë euro.

Dentisti Olti Peçini u bë i njohur në vitin 2017 pasi bleu për shumën simbolike prej 5 mijë lekësh të vjetra me kompaninë e tij ICMS 49% të aksioneve të kompanisë Rapiscan që fitoi koncesionin e skanimit nëpër dogana, me vlerë 4 Miliard Lekë. Koncesioni i Rapiscan mendohej se do fitonte 220 Milionë Euro në 10 vjet për një shërbim ekskluziv, dhe shitja për 5 mijë lekë e gati gjysmës së aksioneve ndaj një partneri ngjan diçka shumë e dyshimtë, pasi vlera e kontratës së Rapiscan për skanimin e kontejnerëve ishte mbi 200 milionë dollarë amerikanë.

Megjithatë, edhe kjo çështje, ashtu si shumë skandale të tjera të lidhura me koncesionet, duket se kaloi në heshtje dhe drejtësia shqiptare nuk bëri asgjë për të zbardhur skemën dhe lidhjet e dyshimta të koncesionit Rapiscan.

Peçini junior dikur mbante edhe fjalime nëpër universitetet private të kolegëve të tij mbi Buxhetin e Shëndetësisë në vend duke qenë një prej shteruesve të tij familjarisht.

Ka fituar një konçesion me kompaninë me katër punonjës ndërkohë që dy iu arrestuan për kokainën e Trifon Muratajt.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit